Tipy, jak podpořit imunitu při pasivním kouření

Až 23 % Čechů je ve svých domovech vystaveno pasivnímu kouření, polovinou z nich jsou nekuřáci.Zvláště na podzim, kdy může být lidská imunita oslabená i dalšími vlivy, je nutné pamatovat na to, že aktivní i pasivní kouření má velice neblahé důsledky pro obranyschopnost.

S největší zátěží pak bojují těla těch nejmenších. Děti kuřáků jsou během tohoto období ohroženy více než děti z rodin dodržujících zásady zdravého životního stylu. Pokud sami cigaretě neodoláte a vystavujete své děti pasivnímu kouření, přinášíme vám tipy, jak během podzimu alespoň částečně podpořit nejen jejich imunitu.

Za každou cigaretu kousek ovoce
Pro kuřáky, ať už aktivní, či pasivní, je klíčový dostatečný příjem antioxidantů. Jedná se o látky, které bojují proti volným kyslíkovým radikálům, jež během kouření vznikají. Mezi antioxidanty řadíme například vitamin C. Toho by měli lidé vystavení cigaretovému kouři přijímat o 60 až 100 % více než ostatní. Podzim s sebou v našich geografických podmínkách přináší výhodu široké škály sezónního ovoce i zeleniny. Ačkoli můžete tuto radu považovat za samozřejmou, evropské studie ukazují, že Češi stále zaostávají v konzumaci tepelně neupravené zeleniny a ovoce za evropským průměrem. Pokud vaše dítě není zrovna fanouškem jablek, hrušek či dováženého exotického ovoce, zařaďte do jeho jídelníčku ovocné a zeleninové šťávy. „Ovoce a zelenina jsou přírodním zdrojem pestré škály vitaminů. Ve středoevropských podmínkách jsou na vitaminy, především na vitamin C, bohaté hlavně bobuloviny, tedy černý či červený rybíz, případně borůvky, brusinky a angrešt. Ze zeleniny pak růžičková kapusta, brokolice, zelí a samozřejmě mrkev,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Pokud má vaše dítě problémy přijímat tuto stravu, zařaďte na podzim do jídelníčku více brambor a česneku a omezte vaječné těstoviny. Dohlížejte na to, aby vaše dítě snědlo aspoň jeden kousek ovoce a zeleniny denně. Pomáháte mu tak vyrovnat se s důsledky pasivního kouření, “ dodává Minczinger.

Dvě kila rakytníku na rok
Ideálním zdrojem vitaminů je na podzim čaj z šípku nebo rakytníku. Celkem 200 g šípku obsahuje asi 200 mg vitaminu C. Výhodou je, že se u nás šípek průmyslově nepěstuje, jeho spotřebu pokryje volný výskyt v přírodě. Můžete tak spojit nedělní procházku s užitečným a porozhlédnout se ve svém okolí po šípkovém keři. Kromě čaje je možné zavařit i šípkovou marmeládu či kompot. Abyste šípky nepřipravili o účinné látky, sušte je v tenkých vrstvách nejdříve na vzduchu a pak dosoušejte umělým teplem do 50 stupňů. Kromě vitaminu C šípky obsahují třísloviny, invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, vitaminy B, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík a další důležité látky. Alternativou k šípku je rakytník. Dva kilogramy sušeného rakytníku by pokryly roční potřebu vitaminu C dospělého člověka. Čaje z šípku a rakytníku mají blahodárné účinky také na astma, které je dle studie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně častým onemocněním u dětí vystavených pasivnímu kouření ve věku do 5 let.  

Před porodem kouří každá šestnáctá, hrozí poruchy chování dítěte
Mezi další látky, jež pomáhají při boji s volnými radikály, se řadí také zinek a vitaminy E a A. Čím více cigaret vykouříte, tím větší by měl být pro vaše děti i pro vás přísun vitaminů. „Nejen pro kuřáky, ale také pro těhotné ženy je důležitý dostatečný příjem selenu. Jeho nedostatek totiž může způsobit poruchy chování dítěte. Podle desetiletého výzkumu provedeného Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně si ještě před porodem cigaretu neodpustí 6,7 % nastávajících matek. Přitom kouření výrazně zvyšuje nároky na příjem selenu, neboť je spotřebováván v boji s volnými radikály. Jedná se o další významný argument, proč by těhotné ženy v žádném případě neměly kouřit,“ varuje Klára Minczinger ze společnosti Generica.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jaroslav Jakubů
  Jaroslav Jakubů (anonym)

  Seznamme se rovněž s webovýmí srtánkami http://www.inpharm.cz/verejnost/.

  Lis 08, 2014
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Chcete udělat něco pro své zdraví? Zároveň si vydělat? Bez smlouvy, poplatků, s možností osobního výběru peněz na centrále firmy v Praze či převodem na bankovní účet? Tento projekt nyní začal, za několik minut registrace můžete získat stabilní přivýdělek. Zaregistrujte se s kódem HIMALYO-4441 - získáte tím stálou slevu pro své nákupy - 50 Kč na juice a 20 Kč na sušené plody a především možnost stát se partnerem- na stránkách www.himalyo.cz a vyzkoušejte! Můžete jen udělat něco pro své zdraví - koupí a užíváním juice z kustovnice čínské (goji). GOJI ORIGINAL 100% juice je přírodní, nezahušťovaná a ničím neupravovaná, živá tekutina bez jakýchkoliv přídavných látek lisovaná z výběrových plodů kustovnice čínské, které jsou skutečným elixírem mládí, zdraví a krásy.

  Dub 14, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama