Typy alkoholismu

Tradiční dělení hovoří o alkloholismu delta-románském. Piják udržuje určitou hladinu alkoholu v krvi, nepije však do úplné opilosti. Naopak gama (anglosaský typ) je pití "do padnutí", do naprosté opilosti. Britské ministerstvo zdravotnictví rozdělilo pijáky orientačně do devíti skupin. Jsou to:

1.      Přepíječ deprese: Může jít o depresi jako chorobu nebo jen depresivní pocity, třeba v souvislosti s rozvodem, ztrátou zaměstnání, dluhy atd.

2.      Zaháněč stresu: Chce přijít rychle na jiné myšlenky, odpoutat se od reality, zapomenout na nároky práce nebo vztahu.

3.       Manažer a lobista: U skleničky se mu dobře jedná, díky alkoholu se snadněji sblíží s obchodními partnery.

4.      Hospodský typ: V hospodě se cítí dobře. Je to pro něj útočiště a druhý (někdy dokonce první) domov.

5.      Společník: „Mezi chlapama“ v hospodě mu je dobře. Má tam kamarády. Mezi nimi, pokud potřebuje, najde pomoc.

6.      Nudící se osamělec: Pití je „poslední kamarád“, který mu zůstal. Cítí se sám a podnapilému samota tolik nevadí.

7.      Macho: Tolik chce být drsný chlapák, z něhož jde strach a před nímž ženy klesají do kolen. Střízlivý je spíše ušlápnutý slaboch. Stačí ale trocha alkoholu, a svět mu leží u nohou.

8.      Požitkář: Pravý dědic antického boha vinic Dionýsa neboli Bakcha. Ten, jak dobový pramen uvádí, „zbavoval zábran a rozpoutával vášně“. Když pije, cítí se prostě jako bůh. Nezávislý, svobodný, uvolněný, mocný...

9.      Mix: Ne-li od každého, tak od většiny z výše uvedených důvodů konzumace alkoholu něco. Kombinace motivů, někdy doplněná i vlivy profese blízké, nebo dokonce vyžadující konzumaci alkoholu.

Každá typologie je zjednodušující, možných kombinací je řada. To platí i v tomto případě. Jisté ovšem je, že podobnost mezi pijáky v Čechách a v Británii je poměrně značná. V obou zemích (mj. i srovnatelně) roste počet žen na této droze závislých. Typologie si jich příliš nevšímá. Výslovně se jedná o ženském pití u „nudících se osamělců“, žen kterým nechybí nic... kromě zájmu a pocitu opory.

Zdroj: Tomáš Novák - manželství jako trvalý stres, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Tak to mi přijde, že každý chlap v ČR je nějaký typ alkoholika.

  Lis 11, 2010
 • Obrázek uživatele xy
  xy (anonym)

  No svym způsobem v podstatě ano, že neni alkoholik snad může říct jen totální abstinent. Ale já myslim, že je to trochu zkreslený obraz, pokud bychom to brali takto, pak bychom museli říct, že většina typů alkoholismu je neškodá a jen velmi malé procento je zhoubné. Je třeba fotřík co přijde z fabriky a dá si jednou týdně v pátek v hospodě 4 dvanáctky alkoholik? Já myslim, že to bysme taky mohli říct, že všichni, kdo berou nějaký léky jsou feťáci.

  Lis 11, 2010
 • Obrázek uživatele slovo
  slovo (anonym)

  nechápu proč se vlastně používá termín alkoholik a pod.. máme tu snad nikotinoiky ? je to sprostá droga v naších končinách drogou sociální.. takže můžeme klidně použít heroinoik,kokainoik ... v kostce co chci říct.. používejme jedno jediné označení a to feťák

  Pro 12, 2010
 • Obrázek uživatele prófa
  prófa (anonym)

  no,holík-je docela hezké příjmení,ale spojené s alkoholem a dalším neřádstvem to stojí za prd. Ale co naděláš,holt lidi stále něco musí do té své hubééééé dávat. Jinak by to nebyli lidé. Jsem zvědav,kolik lidí se tady zvěční. Já si dám jednu skleničku červeného vína denně-protože červené víno léčí.Co piješ Ty?-pokud vodu,a z vodovodního kohoutku,jsi čuně.Víš,vše se v čističkách nevyčistí a splašky z ulic a kanálů obsahují -různý fujtajfl. Hurá ke zdraví-jo,ale čím?

  Pro 15, 2010
 • Obrázek uživatele Tomas
  Tomas (anonym)

  ten kdo todle napsal nevi o alkoholu vubec nic :-)

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele Alkoholismus
  Alkoholismus (anonym)

  Lidi co to to pišete za blbost uplně nikdo netuši co to je alkoholismum -vlastni zkušenost a všichni jsou chytři :-)

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele nemoc
  nemoc (anonym)

  až budete alkoholikem tak tu něco pište

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele pueblo
  pueblo (anonym)

  až budete alkoholikem tak tu...ok sem abstinující alkoholik a muzu napsat snad jen tolik ze asi opravdu nemate paru o co jde

  Feb 03, 2011
 • Obrázek uživatele nemoc
  nemoc (anonym)

  ok sem abstinující...publo alkoholismus je dost špatna nemoc rychlo se člověk muže stat alkoholikem ale pak boužel si uvědomi že něco neni v pořadku a pak je těžky přestat pit když se v tom vezeš alkoholismus začina tak že bud maš nějaky psychycky potiže nebo jen tak začneš pit pro zabavu

  Feb 05, 2011
 • Obrázek uživatele golgol
  golgol (anonym)

  publo alkoholismus je dost...V Ottově slovníku načném je popsáno pár typů alkoholismu. Je tam psáno, že v průmyslových oblastech severní Moravy a Slezska se vyskytuje převážně alkoholismus kořalečný a na obyvatelstvu jsou z něj patrny známky degenerace.

  Feb 05, 2011
 • Obrázek uživatele nemoc
  nemoc (anonym)

  alkohol ubira na iteligenci člověka ale co tam je napan je uplna blbost kokni na stranky www.alkoholismus.cz a tam si vše přečteš jako todle kdo to jsem dal tak nema tušeni co to je alkoholismus

  Feb 06, 2011
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  1.3.2011 bude otevřená nová léčebna pro alkoholiky. Zajímavý odkaz www.dumemblema.cz Koukněte na to!!

  Feb 12, 2011
 • Obrázek uživatele Jura
  Jura (anonym)

  Jistě Aleši, ale za desítky tisíc kč, viď!

  Říj 15, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama