Víno je pro mozek prý škodlivější než pivo

Nadměrné pití vína poškozuje mozek více než pití piva, a dokonce i více než pití tvrdého alkoholu. K takovému závěru dospěli vědci ve studii, kterou zveřejnil odborný lékařský časopis Alcohol & Alcoholism.

Nové poznatky o dlouhodobých účincích nadměrného pití ukazují, že jedna oblast mozku je u pijáků vína menší, než byla u zkoumaného vzorku lidí, kteří ve velkém množství pili jiný druh alkoholu. Tzv. hippocampus, což je část mozku, kde je mimo jiné centrum paměti a prostorové orientace, byl u lidí, kteří pili víno, o více než deset procent menší než u těch, kteří dlouhodobě dávali přednost pivu.


Vědci říkají, že samotný alkohol rozdíly nevysvětluje, protože pijáci piva a tvrdého alkoholu vykazují větší celoživotní spotřebu alkoholu. V případě pijáků piva někteří ze zkoumaného vzorku vypili až dvojnásobně větší množství alkoholu než konzumenti vína. Podle jedné teorie proto musí být v pivu nějaká složka, která částečně chrání mozek před poškozením způsobeným nadměrným pitím.


Vědci provedli podrobné měření mozku u mužů a žen, jimž byl diagnostikován alkoholismus, a porovnali ho s údaji o mozku u zdravých dospělých. Hippocampus byl největší u skupiny zdravých lidí a jeho obsah činil 3,85 mililitru. U pijáků piva dosahoval hodnoty 3,4 mililitru, zatímco průměr u pijáků tvrdého alkoholu byl 2,9 mililitrů a u pijáků vína dosahoval hodnoty 2,8 mililitru.


Výzkumníci z univerzity v německém Göttingenu soudí, že nálezy mohou mít souvislost s množství tzv. homocysteinu v krvi, které je podle jiných výzkumů spojeno s vyšším rizikem srdečních chorob, mrtvice, zakrnění mozku a demence. Vědci tvrdí, že pijáci piva mají této směsi v krvi nejméně. Podle jiných teorií složky piva, jako je například vitamin B, mohou právě hladinu homocysteinu v krvi snižovat.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Sirael
  Sirael (anonym)

  Pane Boze kam se to dostavame pres "analitiky zivota"jdete do prdele,co budete brat lidem tisicilete stare pravdy.Dnes je vsechno jinak a asi brzy zjistime,ze nas porodil otec,ze matka jenom pri tom asistovala.Nepovedl se listopadu polidstit tento prolhany svet.

  Dub 23, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Spíš to vypadá na loby pivních koncernů než na odborný výzkum. Klid, stejně za chvíli přijdou zas na něco protichůdného.:-)))

  Dub 23, 2008
 • Obrázek uživatele Lojza alkoholik
  Lojza alkoholik (anonym)

  A co mam kurva pit???ale mozek mam furt funkcni coz se v dnesni dobe ceni chachcahachacaaaaaaaaaaaa

  Dub 23, 2008
 • Obrázek uživatele Patrik 22
  Patrik 22 (anonym)

  Ahoj no já si myslím že článek je jasný všeho moc škodí...a navíc pít se dá i juice z hroznů hned po pivu samozřejmně =)

  Kvě 13, 2008
 • Obrázek uživatele phoenix
  phoenix (anonym)

  řekl bych že tyhle teorie si hodně protiřečí, uvedu např. odkaz na jiný studie o víně..: http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=3739; http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=3488; http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=58 asi jde o to jestli vědci hledají to ŠPATNÝ anebo to DOBRÝ na tom a tak je to pravděpodobně u všeho...

  Črv 28, 2008
 • Obrázek uživatele www.biolide.cz
  www.biolide.cz (anonym)

  Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti + dokonalý software pro vylepšení všech mozkových potencialit..... hledejte na www.biolide.cz

  Srp 16, 2008
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Lupulín mozek chrání.

  Kvě 18, 2017
 • Obrázek uživatele většinu studií
  většinu studií (anonym)

  dělají pojebaní a podplatitelní inkousti,kteří by se jinak neuživili,a jejichž studie se navzájem vyvracejí,čímž potvrzují že tomu prd rozumí...

  Kvě 18, 2017
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Nejlepší je krabičák že?

  Kvě 18, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama