Všechny cigarety v EU by měly být brzy samohasící

Všechny cigarety, které budou zřejmě již v blízké budoucnosti prodávány v Evropské unii, budou muset být samohasící. S návrhem Evropské komise dnes podle informací ČTK souhlasili národní experti a členské státy EU by jej mohly schválit již v příštím roce. Malá revoluce v kouření je založená na velmi jednoduchém principu. Pokud kuřák přestane kouř vtahovat do plic, cigareta po chvíli vyhasne.

Nové "moderní" cigarety by se přitom měly na trhu objevit v roce 2009 nebo 2010. V té době by již mohl platit zákaz tradičních cigaret, které jsou v prodeji nyní. Technologicky přitom nová generace cigaret není nijak zvlášť náročná. Samouhašení cigarety způsobují malé mezery v cigaretě, které v případě, že kuřák "nenatahuje" kouř, zastaví přívod kyslíku k oharku, jenž tak vyhasne.

Podobné cigarety nejsou ve světě úplnou novinkou a první samohasící cigareta byla vyrobena před zhruba 20 lety. Vůbec prvním místem, které zakázalo prodej tradičních cigaret, byl americký stát New York, kde jsou samohasící cigarety běžně v prodeji. Stejně tak tomu je i v dalších osmi státech USA a v Kanadě.

EU si od tohoto vylepšení slibuje méně škod, které způsobí oheň, za jehož vznikem stojí nejčastěji odložená cigareta. Počítá se s tím, že požáry, jejichž příčinou jsou právě cigarety zabijí ročně zhruba 2000 Evropanů. Do budoucna by se tak nemusely opakovat případy, kdy kuřák usnul s cigaretou v posteli, vzplál a nakonec i přišel o život.
Michal Půr - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  lepší je nekouřit vůbec

  Pro 18, 2007
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Dobry den, chci upozornit vsechny lidi, kteri nevedi o petici \"Pravdu o tabáku\", ktera je na strankach www.moje-rodina.cz. Objevily se totiz naznaky, ze producenti v tabakovem prumyslu, zamerne pridavaji do cigaret latky, ktere u konzumentu zvysuji zavislost.

  Led 19, 2008
 • Obrázek uživatele ich
  ich (anonym)

  no a!?kšeft je kšeft!!si tam mohou přidávat,co chcou ne!?alespon pak můžou závisláci s cigárem v ruce o to agresivněji nadávat na ty "hnusný fet·áky"ne?!!!

  Dub 03, 2008
 • Obrázek uživatele důchodce
  důchodce (anonym)

  První cigaretu jsem si zapálil v roce 1955, poslední na Silvestra 1994. Nechal jsem kouření ne ze zdravotních důvodů (jak se ostatní domnívali), ale k vůli vysoké ceně cigaret. (Vyhulil jsem jích 20 denně). Neužíval jsem žádné léky, prostě jsem si řekl že toho nechám. První měsíc nekouření jsem u sebe nosil stále krabičku cigaret a zápalky. Říkal jsem si: Nezápálím si proto, že si zapálit nechci, nikoli proto, že si nemám co zapálit. A někdy, když byla chuť na cigaretu moc velká, tak jsem jednu cigaretu vytahnul z krabičky, očichal jsem ji a řekl jsem: "Kúřil bys, blbče, co? Ale nebudeš!" A cigaretu jsem dal zpět do krabičky. No a po měsíci by ze mne nekuřák. Ale to si pak člověk nesmí zapálit ani jednu, jinak by dopadl jako jeden můj známý, který prohlašoval, že přestat kouřit je velice jednoduché, on už prý přestal 168x!

  Dub 03, 2008
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Alespoň budou kuřáci nuceni pořádně tahat a půjdou brzy do kelu i s těmi řečmi o svobodě kouření.

  Dub 03, 2008
 • Obrázek uživatele Kuba
  Kuba (anonym)

  Podle mě je to kravina.EU stojí za hovno a neví co by vymejšleli za kraviny

  Čer 20, 2008
 • Obrázek uživatele Setiath
  Setiath (anonym)

  Další důkaz toho, že jointy jsou napřed, ty zhasínaj samy už teď :-D

  Bře 28, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama