Webová stránka má pomoct proti závislosti na počítačových hrách

O závislosti na internetu a počítačových hrách děti a rodiče informuje nový internetový portál www.KonecHry.cz. Vznik stránek podpořila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jako jeden ze svých preventivních programů.

Podle jednoho z průzkumů tráví sledováním televizní nebo počítačové obrazovky české děti 14 hodin týdně. Přes víkend hraje počítačové hry denně 62 procent patnáctiletých hochů, přes týden jde o 52 procent chlapců.


"Rizikem, na které chceme upozornit, je přerůstání oblíbené činnosti v závislost, kterou není možné zvládat," řekla Květoňová. Na novou webovou stránku bude odkazovat například internetová komunitní služba ICQ, kterou v ČR navštěvuje mnoho mladých lidí a dětí.


Na obsahu stránky se podílel rodinný terapeut Petr Růžička, který se ve své praxi setkává se závislými hráči a jejich blízkými. Na webu mohou rodiče i děti nalézt teoretické informace o závislostech i o možnostech léčby. Praktickou součástí stránky jsou online testy, které mohou lidé vyplnit a zjistit si, jak jsou na tom se závislostí na internetu a hrách.


Na webu je připravená i diskuse a měl by se na něm brzy objevit také blog bývalého závislého hráče. Mladí lidé na stránce najdou i různé kulturní tipy.

Příklad testu uveřejněného na www.KonecHry.cz (řešení online):

 • Zanedbáváte kvůli internetu důležité věci ve svém životě?
 • Narušuje internet vztahy s významnými lidmi vašeho života?
 • Bráníte se nebo jste rozrušeni, když někdo kritizuje váš internetový život?
 • Vyčetl vám někdo pro vás důležitý váš internetový život a byl při tom rozrušený?
 • Cítíte úzkost či vinu při přemýšlení o internetu?
 • Zjistili jste někdy, že skrýváte před ostatními váš internetový život?
 • Snažili jste se toho nechat, ale nešlo to?
 • Když jste k sobě upřímní, myslíte, že je tady nějaký jiný důvod, proč to děláte?

  Zdroj: ČTK

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (4)

  • Obrázek uživatele Morlang
   Morlang (anonym)

   Jak já jenom miluju takovýhle stránky :D :D :D Je to pro mě vždycky naprosto dokonalá příležitost k tomu abych se pořádně, upřímně zasmál! Jak už bylo zmíňeno v příspěvcích o pár řádků níže, obvykle nesou vinu rodiče, ne HRY! :) Ikdyž to zřejmě tato stránka chápe. Hraju počítačové hry už 15 let (od svýh TŘÍ LET!!!!!!!!!!!!!) a je pravda že nejsem nijak obzvlášť hubený (ale narozdíl do dnešních trendových huběňourů mě nepřeskne náhodně poletující pavučina :P) ale jsem spokojený. Můj společenský život hry nijak výrazně neomezují, naopak, ony ho rozvíjejí. Nastala nám nová doba pánové a dámy minulého tisíciletí. Počítačové hry jsou pro děti neuvěřitelným zdrojem zábavy a to především a hlavně proto, že si ve hrách mohou zkusit to co je v realitě nemožné. Má to ten samý důvod jako obliba v knihách Harryho Pottera nebo kreslených seriálech. Nejdůležitější větou, kterou by měli tedy děti slýchat od svých rodičů při hraní her je "Zahraj si na supermana, ale v realite SE PŘI POKUSU O LÉTÁNÍ ZABIJEŠ A UŽ NIKDY NEUVIDÍŠ ANI MĚ ANI MAMINKU!!!!!" nebo "Jistěže, synu, postřílej pár těch hnusných skopčáků, ale je to jenom HRA. V realitě se za podobné chování lidé ZAVÍRAJÍ DO VĚZENÍ A TRESTAJÍ. Mám o 11 let mladšího bráchu. Když má štěstí a já nejsem doma, sedí na počítači minimálně ob den. Už si stihnul zahrát WoW, Need for Speed, různé plošinovky KDE SE TAKÉ ZABÍJEJÍ AŤ UŽ LIDÉ, EMZÁCI ČI NEBEZPEČNĚ VYPADAJÍCÍ KRÁLÍČCI. A díky tomu, že jsme mu s rodinou dokázali v pravé chvíli naznačit co je realita co je hra, to naprosto dokonale chápe. V realitě se umírá, v realitě to bolí. A hlavně, přátelé, jediný skutečný problém dětské závislosti na hrách je SPOLEČNOST a problémy v ní. Je snad jasné že pokud vaše dítě dostává o kopané spíš míčem do xichtu, než aby si gelovalo vlasy a dávalo jeden gól za druhým, zahraje si radši hru, kde do xichtu dostává někdo jiný. Zamyslete se nad sebou a svým vztahem ke svému dítěti. Zamyslete se nad tím jaké mu dovolujete hrát hry. Vysvětlete mu co je realita, jaká je její důležitost. Pokud chcete zakažte mu hrát Postal 2. Ale nikdy, proboha nikdy z toho neobviňujte nejinovativnější, nejoriginálnější a nejzábavnější zábavu tohoto tisíciletí. Sayonara, Morlang Sei'Khara PS: Až bude moje generace v důchodu tak nebudem sedět a čumět z okna. Naschle u WoW 12, v roce 2067! :D

   Led 14, 2009
  • Obrázek uživatele Lenka
   Lenka (anonym)

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odkaz internetových stránek o kterých píšete.... moc děkuji

   Čer 16, 2009
  • Obrázek uživatele Iwette
   Iwette (anonym)

   Máte nějaké zkušenosti s e-shopem http://tojepohoda.cz/

   Bře 20, 2013
  • Obrázek uživatele JosephLal
   JosephLal (anonym)

   bajd rge tracking

   Bře 22, 2019

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama