Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Za alkoholismus a závislost na drogách mohou z 50 procent geny

Za alkoholismus a závislost na drogách mohou podle odborníků ze 40 až 60 procent geny. Píše se to v novém čísle bulletinu Zaostřeno na drogy, který vydává národní monitorovací středisko pro drogy při úřadu vlády. Když však má někdo rodiče alkoholika, neznamená to, že se sám alkoholikem stane - vždy hraje roli prostředí a okolí, v němž člověk žije, upozorňuje autor článku Omar Šerý.

V ČR byl v roce 2000 zahájen genetický výzkum na vzorku 844 lidí. Vědci odhalili tři geny, které by mohly způsobovat závislost. Vedlejším výsledkem studie bylo též zjištění, že mezi alkoholiky se často vyskytují lidé s poruchou barvocitu, což je způsobeno zřejmě působením toxických látek na sítnici.


Již dřívější zahraniční výzkumy prokázaly, že alkoholismus je přenášen z matek na dcery a z otců na syny. Podle jednoho z nich u adoptovaných dcer, jejichž biologická matka byla alkoholička, hrozí čtyřnásobně vyšší riziko vzniku alkoholismu. Pokud byl však alkoholikem pouze biologický otec, zvýšené riziko závislosti dcery se neprokázalo.


Velký vliv na rozvinutí alkoholismu a jiných závislostí hraje vedle genetiky také biologický vývoj mozku před narozením, sociální prostředí, do nějž se člověk narodí, výchova a osobnostní rysy. Důvod, proč lidský mozek touží po droze, vězí podle vědců v takzvaném odměňovacím systému. Bez něj by nebylo možné přežití druhu, jeho nejvýraznějšími projevy jsou touha po jídle a sexuální pud.


Pozitivní zkušenost - odměna - vede člověka k dalšímu vyhledávání drog. Mimo závislosti na drogách a alkoholu se za poruchy odměňovacího systému považují i bulimie, anorexie, psychosexuální problémy nebo agresivita. Některé teorie počítají i se souvislostí mezi závislostí na drogách a patologickým hráčstvím. Mezi patologickými hráči je prý až desetkrát více lidí, kteří mají problémy s alkoholem a drogami.


Jaké geny přesně vedou k poruchám odměňovacího systému, je předmětem mnoha výzkumů. Vědci prozatím předpokládají, že se na vzniku závislostí podílí asi desítka genů.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Přicházející nový člověk

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Andrej
  Andrej (anonym)

  Co mam delat? Deda pil jak duha, tatka pije jak dve a ja zacinam pekne bumbat taky...ale nechci to a chci prestat. Mam skvele zamestnani, rodinua a utspim vse v alkoholu.. Jsem jinak mirumilovny tvor, nikomu neublizuji, postaram se o rodinu ale jsem si vedom ze kdyz to takle pujde dal ze to bude spatne..

  Srp 20, 2007
 • Obrázek uživatele aa
  aa (anonym)

  kdyz opravdu chces prestat,tak prestan,zadna jina rada neexistuje.Malokdo si uvedomujeme,jak velky rozdil je v tom CHTIT a CHTIT OPRAVDOVE.Kdo jen chce,nema skoro sanci to dosahnout.Mozek a srdce to musi chtit,pak je uspech zarucenej.Vim,o cem mluvim.

  Srp 21, 2007
 • Obrázek uživatele kokoška
  kokoška (anonym)

  když přestáváte tak nepřestante

  Feb 29, 2008
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Moje sestra chlastá léta a nyní leží s popáleninami v nemocnici. Usnula v posteli s cigaretou a hořela pod ní matrace. Nadýchala se zplodin a málem vyhořel panelák. /ještě že tam nebydlím/. Ale ona se tam vrátí, chudáci sousedé. My se za ni strašně stydíme. Chlast je ztráta rodiny, osobnosti a rozpad všeho. Léčení na JIP odd.stojí 100.000,- Kč denně, když byla dlouho na dýchači a v umělém spánku.Asi se domů vrátí znetvořená. Já to té bestii ze srdce přeji, protože ty ostudy co jsem s ní zažila jsou nepopsatelné a moje psych.trauma z ní je děsné. Každému kdo chce přestat pít bych ji věnovala domů!!! Nehlaste se všichni zaráz!

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Když se stydíte, zkuste ji pro změnu třeba pomoci. I když jen pomoci, hlavně musí chtít ona. A proč začala pít?

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Taky alkoholička
  Taky alkoholička (anonym)

  Dano, Tvoje sestra je nemocná. Uvědom si to. A tohle fakt myslíš vážně????? "Já to té bestii ze srdce přeji, protože ty ostudy co jsem s ní zažila jsou nepopsatelné a moje psych.trauma z ní je děsné. Každému kdo chce přestat pít bych ji věnovala domů!!! Nehlaste se všichni zaráz! " Jestli ano, tak si kladu otázku, proč se Tvá sestra stala závislou na alkoholu. Nikdo nezačne z ničeho nic.

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Barča
  Barča (anonym)

  Moje sestra chlastá léta a.....já nevím, kdyby mě měl bratr rád, tak jak máš ráda ty svou sestru možná začnu chlastat taky..stydět se za někoho sobě blízkého je podle mě pěkna slabšárna!..stydět by se každý člověk měl jen sám za sebe.

  Lis 12, 2010
 • Obrázek uživatele Vanda
  Vanda (anonym)

  Moje sestra chlastá léta a...Dano, já si myslím ,že sestru máš ráda, jen se nedokážeš vyrovnat s její nemocí. Člověk nepije jen tak. Něco jí trápí, nebo "hodila flitnu do žita". Tím myslím, že asi v životě moc šťastná není. Ty jako sestra bys jí mohla pochopit. Ono odsuzování takovému člověku určitě nepomůže.

  Lis 13, 2010
 • Obrázek uživatele Ančí
  Ančí (anonym)

  Můj strýček je také alkoholik....odstěhoval se z rodného města oženil se a měl výbornou práci jenže začal mít problémy s manželkou a její maminkou....začal to řešit alkoholem..s tetou se rozvedli a můj taťka mu nabízel pomoc jak finanční tak i přes psychiku,že začne v rodném městě od začátku....babička si ho chtěla vzít domů po smrti dědy,ale on odmítnul jsou to přibližně 3 roky co jsem ho neviděla a neslyšela...mrzí mě to,ale nevím co dělat!!!!! je mi teprve 16 nemůžu toho moc =( a ke všemu jsem zjistila,že můj kamarád je závislí na tvrdých drogách =( sama jsem si závislostí prošla....po 5letech jsem z toho venku ....psychika dělá divy..! nevzdávejte to prosím s nikým vždy se dá něco dělat!!! ukažte závislákům vaši důvěru,ale když odmítnou tak =( už je to prostě v prdeli

  Feb 09, 2011
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Sakra.. nejdříve jsem nadpis četl: "Za alkoholismus a závislost na drogách mohou z 50% ŽENY" :o) S tím bych teda naprosto souhlasil. Mohou být krásné, příjemné, inteligentní, ale v jádru jsou to stejně čúzy první třídy. Samozřejmě že ne všechny, ale je jich skutečně hodně. Sám bych mohl vyprávět..

  Kvě 28, 2011
 • Obrázek uživatele ženy
  ženy (anonym)

  pijí víc než muži...já to chytla přes koleno od báby ... naši nepili ale bába lemtala první ligu ... máma ji prohlásila za mrtvou protože vyrůstala v děcáku babička si naprc..10 dětí ... a pak se to nějak bába domákla a " mrtvá" a jako dělo jí .. mojí mamce přišla na Staromák !!! na svatbu... no nádhera sama ... co dodat ... mně když moje mamí skutečně umřela brzo na rakovinu tak jsem to taky pěkně rozjela přišla jsem o vše o práci o byt a te´d mám fajn chlapa ... nepije nekouří ... a já blbnu stejně dál... už to mám v sobě ... tenkrát ve 20 mi měl hlavně ten psychouš vše vysvětlit... ale tehdy nebyly odborníci jen idoioti co ti měnily barvu prášečků.... je to nemoc jako každá jiná ale mně bohužel nepomohly ani Bohnice a z těch 50 holek co jsem tam zažila ... většina byla zpět do týdne... já tedy ne .. ale taky se nevidim moc růžově...AA mně taky nesedí těch jejich 12 kroků....nejsem věřící... moje kamarádka říká udělej si dítě ... máš fajn chlapa ale já se bojim kdyby chlastalo jako já uškrtim ho hned na pupční šňůře.... takže radši ne ... jediný co mně drží je ten muj hodnej chlap chci zaplatit dluhy a vynahradit mu to on již děti má .. tak bychom spolu mohly cestovat a žít normálně .... ženy zvažte kolik let tomuto démonu věnujete.. já ty nejlepší ...a taky si je moc nepamatuju....

  Kvě 10, 2013
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  moje dcera mi umírá nedokážu říct nic . jen si připadám že jsem se narodila zbytečně když jsem jí nechala upít se .. sama nepiji ale otec chlastal chápu tu ženu ... a vážim si ji ona aspoň nepozná toto něco jsem udělala mmooc zle ... ona mně už nevnímá je v motole... jen samá hadička aje žlutá to nejde říct ani pochopit ale mám tu vnučku nemůžu se zbláznit je malá 2 roky já si už taky otevřela nyní vodku nechci myslet ani cítit ani se bát

  Kvě 11, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama