Žáci se učí kouřit od spolužáků, a to často v restauraci

Studenti středních škol se učí kouřit hlavně od spolužáků. Jejich vlivu podléhají chlapci. Nejsilnější je u těch, kteří častěji chodí s vrstevníky do barů a restaurací a pijí tam alkohol. Ukázala to studie, jejíž výsledky zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Mladí Češi patří podle evropské školní studie ESPAD spolu se svými vrstevníky z Dánska a Německa k rekordmanům v pití alkoholu a umisťují se na předních příčkách i v kouření cigaret.

Podle studie institutu IDEA má výběr střední školy významný dopad nejen na znalosti, ale i na to, jestli student bude kouřit a pít alkohol, tedy na jeho budoucí zdraví a délku života.

Vliv na to, zda děti začnou po přechodu ze základní na střední školu kouřit, mají jejich vrstevníci. Názor spolužáků hraje roli u chlapců, u dívek ne. Pokud se hoch tedy dostane do třídy, kde polovina studentů kouří, zvýší se podle výsledků studie o deset procent pravděpodobnost, že sám také bude kouřit. Podstatné je i to, zda mladí chodí do restaurací a barů. Tam je totiž vliv vrstevníků silnější.

Pokud student chodí do hospody se spolužáky, kteří kouří, má výrazně vyšší pravděpodobnost se od nich kouření naučit než student, který do hospody nechodí,“ uvádí studie. Podle ní tak kouření mladých “do značné míry“ podporuje právě popíjení v podnicích a tento závěr by měl být pro debatu o případném zákazu kouření zásadní. Materiál ale poukazuje na to, že se diskuse týká spíš škodlivosti aktivního i pasivního kouření či omezování práv vlastníků restaurací, kouření mladých opomíjí.

“V této hře nejde ani tak o dospělou populaci, ale hlavně o mládež. Zejména jde o to, jak snadno se kouření mezi mladými lidmi rozšiřuje, kde se mládež obvykle schází a jak snadno si cigarety pořídí,“ uvádí studie.

IDEA vycházela z výsledků studie ESPAD, která každé čtyři roky mapuje kouření, pití alkoholu a užívání drog u šestnáctiletých. Autoři brali v potaz třeba kouření spolužáků před nástupem na střední školu, kouření starších spolužáků při výběru školy či zkušenosti s kouřením a pitím před nástupem do školy. Výsledkem je odhad vlivu vrstevníků na pravděpodobnost, že bude prvák kouřit.

Podle výsledků poslední studie ESPAD z roku 2011 za svůj život víc než čtyřicetkrát pila alkoholické nápoje polovina šestnáctiletých Čechů a téměř třetina stejně starých Češek. V posledním měsíci se víc než desetkrát napila skoro pětina šestnáctiletých školáků a desetina školaček. Cigaretu si denně zapálilo 27 procent chlapců a 24 procent dívek. Víc než deset cigaret denně vykouřila desetina chlapců a přes šest procent dívek. Polovina dotázaných uvedla, že většina jejich přátel kouří. Dvě pětiny školáků pak odpověděly, že většina jejich přátel se občas opije.

Podle studie by se v boji proti kouření u mladých mělo s vlivem vrstevníků počítat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele ShabbaTot
  ShabbaTot (anonym)

  nejlepší učitel byl Igor Hnízdo. Dát těm pubescentům přes tlamu a hotovo! Až jim bude kol 35-40,oceníto a budou mu vděčni.

  Bře 18, 2016
 • Obrázek uživatele Lu
  Lu (anonym)

  Co je to za tendenční blábol? Chodím občas na pivo do hospody ale nikdy jsem tam neviděl žádná děcka ani pít ani kouřit. Prostě tam nejsou. Vrchní by je vyhnal. Pokud se někde shlukují tak v parku. Autor je placený dement a podsouvá něco co není pravda.

  Bře 19, 2016
 • Obrázek uživatele ShabbaTot
  ShabbaTot (anonym)

  Co je to za tendenční...jenže ty jsi dospělý chlap a víš co je správné a co ne. Já ,když mě bylo 13 jsem začal kouřit a dostal jsem za to od mámy přes ústa. Nelíbilo se mě to,ale protože byl zákaz -nedělal jsem to. Zůstalo mě to až do nynějška a nyní,když vidím,jak moji vrstevníci mají mozkové mrtvice a srdeční příhody,jsou nemocní na ledviny(že by kadmium v kouři?) ,tak si tu cigaretu nedám a také žiji . Prostě na ni nemám chut a mámu chápu a jsem ji vděčný,že mě to zarazila.

  Bře 19, 2016
 • Obrázek uživatele Mára
  Mára (anonym)

  jenže ty jsi dospělý chlap...Kde žiješ, že ve 35-40 mají takové nemoci?

  Bře 19, 2016
 • Obrázek uživatele ShabbaTot
  ShabbaTot (anonym)

  Kde žiješ, že ve 35-40...na kouření mě osobně přitahovala taková ta euforie a dobrá nálada a klidně se přznám,že když jsem třeba jel unavený z práce,to cigárko jsem si v autě dal. Asi tak jednou za 14 dní,nebo měsíc,jednu,dvě. Jenže pak najednou moji vrstevníci co kouří každý den 20-30 cig. začali dostávat mozkové mrtvice a v nemocnici se setkali s ucpanýma cévama a nemocema z toho(jsou opravdu škaredé),to s tím kadmiem a ledvinama je taky pravda.Kadmium je těžký kov tělo jej odbourá denně asi tisícinu %,tudíž je to chronický stav a pokud se uloží v těle,je to na doživotí. Pak selhávají ledviny,znám jeden takový případ. Prostě jsem s tím přestal,dostal jsem strach a tak nějak si začal vážit zdraví.. A za protiluřáckou výchovu od rodičů jsem vděčný.

  Bře 19, 2016
 • Obrázek uživatele Ale
  Ale (anonym)

  na kouření mě osobně...na to se Mára neptal.

  Bře 20, 2016
 • Obrázek uživatele ShabbaTot
  ShabbaTot (anonym)

  na to se Mára neptal.kouření ubližuje i roky po tom,co se s tím přestalo. Tepny jsou ucpané a pak dochází k amputaci končetin,zpravidla nohy. Znám spoustu lidí,co s tím přestali ve 35-40 a když jim bylo přes 60,noha jim začala od palce až po koleno hnít a musela pryč. Takže i takto kouření poškozuje zdraví.

  Bře 20, 2016
 • Obrázek uživatele ShabbaTot
  ShabbaTot (anonym)

  kouření ubližuje i roky po...no....tak toho známého co kouřil od mlada a již jednou měl mozkovou příhodu švihlo podruhé. Kouřit nepřestal asi rok byl klid a pak najednou obrovský malér a nyní je pořád v nemocnici a na vozíku ochrnut i v obličeji,nemůže mluvit . Tak teda já ShabbaTot jsem začal cigarety a tabák nenávidět. Dříve jsem měl k tomuto neutrální vztah,ale nyní pouze negativní a můj názor na kouření asi takový: Je to batoh. Dokud je člověk mlád,nese se mu dobře,ale jak je starší čím dál tím hůře až do nemohoucnosti a pak konečná. A to jejich vrstevníci co s tím nikdy nic neměli? Ti jsou zdraví,mohou vézt normální život a sportovat. Kouření ničí život a je to hnusný zlozvyk.

  Črv 03, 2017
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  I kdyby ten článek byl pravidvý, tak si myslím, že zákaz kouření v restauracích tomu nijak nepomůže. Jestliže se nás autor článku snaží přesvědčit, že hodně dospívajících začíná kouřit, protože v hospodě sedí společně s kamarádama, kteří kouří, tak teď začne tuplem, neboť určitě nezůstane sedět u stolu, zatím co ostatní půjdou ven kouřit a bavit se. A stát venku jen tak zatímco ostaní kouří, to může být pro dospívajícího trapnější, než to autorem vnucované "nekouření u stolu zatímco ostatní kouří". Znám jednu kamarádku, ta začala kouřit na diskotékách - nechodila tolik tancovat co zbytek party a vadilo jí, když jí někdo pořád říkal "ty tam jenom tak sama sedíš...". Tak k tomu sezení přidala kouření a už to prý nikomu nepřipadalo tak divné a trapné.

  Črv 03, 2017
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  I kdyby ten článek byl...Málokdo stojí venku jen tak, většinou má v ruce sklenku s pitim. V hospodě přece taky nikdo nesedí na sucho.

  Črv 04, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Co jsem koukal na nějaké reportáže, na některých místech je zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, takže městská policie vysvětluje, že sklenku se musí nechat v baru či restauraci...

  Črv 06, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama