Závislost je dřina

Oproti představě společnosti, že braní drog je zábava, zkušenost závislých dokazuje pravý opak. Lidé na tvrdých drogách neznají odpočinek. Pro běžného narkomana je jeho závislost nepředstavitelná dřina.

Zatímco lidé závislí na legálním alkoholu potřebují na "udržení hladinky" stále nižší dávky destilátů, závislost na drogách má opačný průběh. Aby narkoman mohl vstát z postele, musí dávky neustále zvyšovat.

Již po půlroce pravidelného užívání tvrdých drog se narkoman pro uspokojení své potřeby dostává na několikanásobně vyšší dávku než na začátku. Už po půlroce musí vydělat nejméně 1000 Kč denně, aby mohl fungovat.

Aby se nemusel narkoman po léčbě vracet znovu do tohoto kolotoče shánění drogy, občanské sdružení SANANIM provozuje již několik let doléčovací program v doléčovacím centru (DC).

Nabízí se otázka proč doléčovat, když je narkoman již po léčbě? Častým a velkým rizikem pro lidi, kteří absolvovali buď ústavní nebo komunitní typ léčby je nezvládnutí návratu do každodenního života, který jej "tak často sváděl k braní drog". DC SANANIM svým programem právě vyplňuje mezeru mezi léčbou a samostatným životem bývalého narkomana, nyní "klienta".

Klienti, kteří strávili několik měsíců v léčbě, se ocitají v situaci emigrantů vracejících se zpátky domů. DC SANANIM pomáhá klientům při shánění bydlení, práce a jiných obtíží spojených s návratem do života. Aby klienti odvrátili nebezpečí, že se vrátí do starých kolejí závislosti, navštěvují resocializační programy různého zaměření.

Pokud mají problém s bydlením, mohou na přechodnou dobu 6 měsíců pobývat v chráněných bytech a získat tak čas pro postavení se na vlastní nohy. Podobně to funguje i v otázce shánění práce, klienti v DC SANANIM mají možnost práce v chráněné keramické dílně a k rychlejšímu nalezení nového místa mají v DC SANANIM k dispozici přístup na internet. Doléčovací centrum pomáhá klientům i v otázce trávení volného času pořádáním klubových sportovních a kulturních aktivit.

Řada klientů po ukončení komunitní léčby a návratu domů je vystavena pocitům izolace a samoty. V doléčovacím centru se setkávají s dalšími lidmi v podobné životní situaci. V ambulantních skupinových programech si mohou navzájem pomoci v řešení potíží "obyčejného života". Klienti často popisují tuto životní situaci jako "návrat do džungle". Pokud se jejich začlenění do "společenské džungle" podaří, mohou si i oni vychutnat svoji "první dovolenou".

Pracovníci doléčovacího centra občanského sdružení SANANIM hovoří o tom, že oproti minulým prázdninám, kdy byl vždy úbytek klientů nastupujících do doléčovacích programů, jsou letošní prázdniny ve znamení zvýšení zájmu absolventů rezidentní léčby.

Další informace:
www.sananin.cz
www.drogovaporadna.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
závislost
Zařazení na fórum: 

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele fly
  fly (anonym)

  Jsem bývalá narkomanka a mohu jedině potvrdit, být závislý na tvrdých drogách je jedna nekonečně dlouhá šichta třeba v továrně. Je pravda, že si každý narkoman může za svou závislost sám, to nechci omlouvat, ale je taky pravda, že každý narkoman je nemocný. Být feťákem, je být nemocen. Psychycky nemocen. Ale člověk, který si tím neprošel a úspěšně unikl drogám, nemůže vědět o čem je řeč.

  Lis 30, 2001
 • Obrázek uživatele Miris
  Miris (anonym)

  Na drogách se bavym už čtyři a pul roku, je mi 20 let. Musim říct že jsem za tu dobu prožil různé stavy. Z vlastní skušenosti chci říct "záleží na tom jak si to hodíš". Vydim lidi kolem sebe jak to nezvládaj, a jsou to kluci o 7 let starší, jako jo smažej jenom kradce. Když jsi závisli a pocituješ to, zaleží jen na tobě co chceš. Tu díru po drogách musiš nahradit a to se dá. Je to pravda pocítil jsem to i na sobě, a pak jsem o to přišel a vrátil jsem se, stoji to zahovno, návrad je úplně nejlechčí věc.

  Dub 18, 2002
 • Obrázek uživatele Evička
  Evička (anonym)

  Drogy jsou strašný svinstvo,který Vás dokáže ovlivnit a ani si to neuvědomujete:( Myslíte si, jak všechno krásně zvládáte,máte to na háku.Když si pak konečně dáte, tak si myslíte o kolik moc jste vtipnější, krásnější, lepší..NENI TO TAK!!! Akorát se zařazujete do skupinz feťáků. Takový ty kecicky, jako že jsem to sama určitě nikdy nepoznala jaký je to žůžo, tak věřte, že poznala a ťápla sem si na dno..nic moooc..NESTOJÍ TO ZA TO....!!!!!!!!!!

  Led 11, 2007
 • Obrázek uživatele Cassey
  Cassey (anonym)

  Zajímavé je, že nejradikálnější názory mají ti, co tomu vůbec nerozumí, v podstatě ani nevědí, co abstraktní pojem "droga" znamená. For tatanka: Ty toho v hlavě zjevně příliš nemáš, zvláště ta přihlouplá reakce vůči Miris.

  Feb 14, 2007
 • Obrázek uživatele Alex
  Alex (anonym)

  Evička: nevim jako, připadá mi že víš o čem mluvíš a přitom vůbec nevíš. Vážně jsi to zažila? Neznám nikoho kdo by si namlouval, že ho to neovlivňuje, každej snad vidí na sobě co se děje jak do toho padá atd. Hodně lidí si nepřizná, že je závislých, říkaj že nepřestávaj protože nechtěj a že je to baví...to jsem pár lidem už z hlavy taky vymlátila,ale to co ty tady píšeš je trochu přehnaný. myslíte o kolik moc jste vtipnější, krásnější, lepší...to asi nemyslíš ty výčitky svědomí kdy si připádám hnusná a uplně ubohá-a to zažívá většina lidí,aspoň ty se kterýma sem mluvila. Nevim jak jsi to prožívala ty, ale nezobecňuj to. Většina moc dobře ví co dělá a jak se propadá atd. V tom je ta síla závislosti, že i přesto pokračuješ....

  Bře 20, 2007
 • Obrázek uživatele sidal
  sidal (anonym)

  zdravim, souhlasim s Alex a taky (bohuzel) vim o cem mluvim. sice se ze zacatku zda ze je to v pohode a hlavne, zadny kruty a straslivy abstaky po prvni davce jak se pise v chytrych knizkach, ale pak si clovek rozhodne nenamlouva, ze se nic nedeje a ze nedochazi k zadnym zmenam. nevim jak kdo, tohle se vazne zobecnovat neda, ale osobne jsem si jeste ze zacatku ujizdela na tom, jake je to zuzo jaka troska se ze me stava. a cim "troskoidneji" jsem vypadala, tim lip. vsechno je strasne individualni. jak srovnavat pocity a duvody domaciho mazanka, co si da parkrat na party extazi a pak ma tendenci se sverovat jak "v tom jel a sah' si na dno" a cloveka co jede na heraku nekolik let a ma velke fyzicke a psychicke problemy?..ze...

  Dub 04, 2007
 • Obrázek uživatele kopčan
  kopčan (anonym)

  smrdi mi cikula

  Čer 14, 2007
 • Obrázek uživatele monicka
  monicka (anonym)

  hej lidi kolik vam je?ja sem mlada a zazila jsem taky spoustu omylu ale rada? jak se nejlip pobavit a vedet, ze o tebe nekdo stoji, tu nemate co?a sami nemate co byste opravdu chteli....ja taky_ne___tezky svet

  Bře 29, 2008
 • Obrázek uživatele Tommy
  Tommy (anonym)

  Proč?Protože: ,,Společnost vymejšlí padělanou a překroucenou logiku, aby mohla absorbovat a měnit lidi, jejichž chování je mimo střední proud. Řekněme, že znám všechna pro a proti, vim, že budu mít krátkej život, v hlavě to mám v pořádku atakdále, ale stejně chci smažit v heráku? Nepovolej to ti. Nepovolej ti to, protože by to vypadalo jako znamení jejich vlastní prohry. Čistě ten fakt, že si zvolil odmítnout to, co ti můžou nabídnout. Zvol si nás. Zvol si život. Zvol si si splácení hypotéky, zvol si pračku, zvol si auto, zvol si vysedávání na gauči a koukej se na voblbující a ducha ubíjející televizní souteže a cpi si přitom do huby hambáče. Zvol si uhnívání, chcaní a sraní do kalhot ve starobinci, bejt totální hanbou těch zkurvenejch, sobeckejch harantů, kerýs vyplodil.. Zvol si život. Já sem si zvolil nevolit život. Jesli se s tim ty zmrdi neuměj vypořádat, tak je to kurva jejich problém. Jak říká Harry Lauder, já se akorát snažim, abych měl tuhle štreku rychle za sebou...'' (Mark Renton)

  Dub 29, 2008
 • Obrázek uživatele ffffffff
  ffffffff (anonym)

  i ta trave je svinstvo sem rad ze sem prestal a ted je to uplne o nicem a je to bez toho divnej zivot

  Črv 02, 2008
 • Obrázek uživatele ffffffff
  ffffffff (anonym)

  i ta trave je svinstvo sem rad ze sem prestal a ted je to uplne o nicem a je to bez toho divnej zivot

  Črv 02, 2008
 • Obrázek uživatele hanina
  hanina (anonym)

  Je to vidět, jak ti drogu už vymývají mozek, podle toho, co píšeš a jak.

  Črv 14, 2008
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Mily Tommy, doufam, ze Ti neni vic nez 11 - 12 let, jinak potes gate...

  Srp 04, 2008
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Milý Radku, tobě bude asi tak ještě o rok míň viď?

  Dub 18, 2010
 • Obrázek uživatele občas čtoucí
  občas čtoucí (anonym)

  i ta trave je svinstvo sem...každá závislost je svinstvo,též o tom něco vím ,ale zase z jiného soudku-gamblerství,dá se to zvládnout,ale musí se ta díra něčím zaplácnout-jinou závislostí,závislost se nedá zaplácnout sportem,prací atd,jak si myslí doktoři v psych.léčebnách,anebo možná tojde,ale jen na chvíli,musí se místo toho najít kvalitní náhražka,jenomže mi závisláci neumíme nic dělat napůl,do všeho spadnem naplno a ještě víc,nemáme to jednoduchý

  Dub 19, 2010
 • Obrázek uživatele Tramal
  Tramal

  Jsem bývalá narkomanka a...Ano to je kazdy den sichta do noci pernik shanim,davam sistrikackou 4-5x dene

  Kvě 02, 2016
 • Obrázek uživatele sex a copanky
  sex a copanky

  Uz taky davam do zily a musim schanet je to drina

  Kvě 05, 2016
 • Obrázek uživatele Ex 666 Krchov
  Ex 666 Krchov (anonym)

  Feťáci si odůvodní i hovno namazané na chleba jako lahůdku,jen když mohou dál fetovat...

  Kvě 07, 2016
 • Obrázek uživatele závislost na......
  závislost na...... (anonym)

  dobrým jídle při obědě to je droga!

  Kvě 07, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama