Reklama

Alergie na sulfáty v potravinách

Sulfáty najdeme prakticky v každé látce vzniklé fermentací. Jsou jejím přirozeným vedlejším produktem. Při výrobě vína se sulfáty často přidávají pro dosažení "čisté" fermentace, při níž dochází ke zničení nežádoucích bakterií. Kvasinkám sulfáty neuškodí, a tak se jejich účinky nemění. Bez sulfátů by se z výroby vína stala záležitost pokusu a omylů a víno by pak snadno zoctovatělo.

Bohužel se sulfáty používají nejen při výrobě vína, a tak je můžeme najít i v sušeném ovoci nebo na potravinách při recepcích, aby vydržely déle "čerstvé". Proto roste počet lidí, kteří mají na sulfáty alergii. U nich mohou mít velmi vysoké dávky dokonce i smrtelné následky.

Příznaky alergie na sulfáty:
Jestliže máte pocit, jako by vás po požití datlí, hrozinek či sladkého bílého vína v ústech něco svrbělo nebo se vám stahovalo hrdlo, měli byste navštívit lékaře. Bílé víno sice obsahuje sulfátů více než červené, ale pokud máte skutečně alergii, neměli byste pít víno vůbec.

Zdroj: Frank Jones - Každý den sklenku pro zdraví

Reklama
Reklama

Komentáře

Ján (St, 28. 4. 2004 - 13:04)
Sulfáty jsou sírany a ty jsou v potravinách zcela vyjímečně. Víno se síří pomocí SO2 = oxidu siřičitého a siřičitanů, podobně kandované ovoce.
lenka (Po, 21. 6. 2010 - 08:06)
Tak já alergii na víno skutečně mám a pořád se to zhoršuje. I po malém množství mi buší srdce a mám pocit, jako bych vypila aspoň litr, bolesti hlavy, zimnice. Trvalo mi celkem dlouho, než jsem na to přišla. Zajímavé je, že na dovolené v jižních zemích tyto stavy nemám, asi jsou tam vína více kvalitní.
Jenny (St, 30. 11. 2011 - 21:11)
Tak já alergii na víno...Já si myslím, že mam také alergii na vino. Ale není to pouze vino. Jsou to i kombucha - kvašeny čaj nebo kvašeny mošt. Mylela jsem si, že je to alergie na nejaký druh plísní, ale sulfáty mě opravdu nenapadly. Je pravda, že se to zhoršuje, jelikož dobre vino miluji, je to docela problém. U me se to projevuje zarudnutím a otokem obličeje.
gaga (Čt, 21. 3. 2013 - 09:03)
V posledních letech reaguji na některá vína přecitlivěle, např. po 1 deci červeného na vernisáži (tj. bez dalšího jídla) se druhý den ráno vzbudím se silnou bolestí hlavy a zátylku. Jsou vína, po kterých se mi nic neděje, a jindy si dám 1 střik a druhý den beru jeden prášek na bolest hlavy za druhým. Nikdy se mi tyto stavy nepřihodí po tvrdém alkoholu a točeném pivě. Kupuji si těžší vína z vinotéky, z jižní Evropy, s vyšším obsahem alkoholu, a snáším je bez obtíží. U vína v restauraci (i lepší)u mě většinou nastanou výše zmíněné problémy. Zřejmě nejde o alergickou reakci vzhledem k době, která uplyne mezi vypitím vína a bolestí, ale ráda bych věci přišla na kloub, protože mě děsí jak malé množství vína dokáže spustit takovou reakci.
míša (Pá, 15. 6. 2018 - 11:06)
To, co většina z vás popisuje, je alergie na siřičitany, které se do vína a dalšího jídla dostává z konzervace sířením (SO2). To už ale napsal i Ján.
Naproti tomu nemohu s Jánem souhlasit, že sulfáty (sírany) se v potravinách vyskytují vyjimečně. Jsou totiž přirozeně i v pitné vodě. A v potravinách se vyskytují jak přirozeně, tak i přidaně (E514-516).
Petr (Pá, 15. 6. 2018 - 12:06)
To, co většina z vás...Siřičitany se v červeném víně vyskytují v malé koncentraci. Při větší by se víno odbarvilo. Bolesti hlavy po červeném víně kromě SO2 způsobují zejména polyfenoly.
Reklama