Reklama

Proč pít více zeleného čaje než černého

Pravděpodobně jste si zelený čaj už někdy objednali v asijské restauraci. Asi jste si však neuvědomili, že pijete starý léčivý nápoj. Zelený čaj je ceněn jako léčivé tonikum už více než 4000 let.

Historický precedens však není na zeleném čaji jediná pozoruhodná věc. Moderní výzkum obrátil k tomuto nápoji pozornost a zjistil, že zelený čaj má skutečně mnoho vlastností prospěšných zdraví. Některé ze zajímavých výsledků ukazují na jeho roli v prevenci rakoviny. A to není všechno. Další závěry svědčí o tom, že čaj a zelený zvlášť - pomáhá zvýšit odolnost srdce vůči kardiovaskulárním nemocem, prodloužit délku života, detoxikovat tělo, posílit imunitu organizmu a také bránit vzniku zubního kazu.

Čím se zelený čaj liší od černého?

I když jsou na začátku zeleného i černého čaje lístky z téže rostliny - Camellia sinensis, keře pocházejícího z jihovýchodní Asie - rozdílné metody zpracování vedou k velmi odlišným výsledným produktům. V přirozeném stavu čajové lístky obsahují enzymy, které po utržení zoxidují. Při přípravě zeleného čaje zpracovatelé lístky lehce napaří nebo jemně zahřejí, aby se oxidační proces zastavil. Toto zpracování je tak minimální, že je možné zelený čaj konzumovat po natrhání ještě týž den.

Čajovým lístkům, z nichž se má stát černý čaj, se umožní, aby v nich proběhl celý proces oxidace, a navíc se podrobí dalšímu a mnohem podstatnějšímu zpracování včetně fermentace, při níž získávají tmavohnědou a dokonce načervenalou barvu černého čaje. Tento proces, který vede k odlišnému vzhledu a chutí čaje, bohužel ničí sloučeniny zvané polyfenoly nacházející se v čerstvě natrhaných lístcích. S dlouhým seznamem zdraví prospěšných vlastností zeleného čaje jsou spojeny právě polyfenoly. A tak přes svou výraznější barvu i chuť je černý čaj jen slabým stínem zeleného bratrance, pokud jde o vlastnosti prospívající zdraví. Zelený čaj si vzhledem k tomu, že míra jeho zpracování je opravdu nízká, zachovává původní polyfenoly Ze všech typů dnes dostupných čajů má zelený čaj nejvyšší hladiny těchto látek.

Reklama

Znamená to, že bychom černý čaj neměli pít?

Vůbec ne. Přestože zelený čaj je lepší, ani černý čaj není bez významu pro zdraví. A vzhledem k tomu, že černý čaj pije mnohem více lidi než čaj zelený (z celkového množství čaje zkonzumovaného ve světě připadá na druhy černého čaje 80 %), představuje nezanedbatelný zdravotní přínos. Studie zabývající se nemocností v zemích, kde lidé pijí především černý čaj, ukazuje, že tento nápoj skutečně znamená určitou ochranu před nemocemi. Byla by ovšem mnohem vyšší, kdyby pijáci čaje dávali přednost zelenému čaji před černým, především pro jeho vyšší obsah prospěšných polyfenolů.

Zdroj: O zeleném čaji - Pragma

Reklama

Komentáře

Hanka (Čt, 12. 9. 2002 - 08:09)
Velice vhodné je pití nejenom zelených, ale také tzv. tmavých čajů - jsou to čaje, které prošly fermentací několikrát a jsou vhodné zejména pro ty, kdo mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
Jedná se zejména o čaj Pu-erh, ale je nutné si zvyknout na jeho chuť (někomu připadá zemitá, jinému zatuchlá, mě připomínala vůni kůže).
Chtěla bych ještě podotknout, že jakýkoli čaj je lepší si koupit sypaný se spec. obchodě nebo v čajovně, protože sypanému čaji se pytlíkovaný nikdy nevyrovná - je to v podstatě jen odpad.
A ještě upozorňuji, že to nepíšu v žádném případě jako reklamu, ale radím ze své vlastní zkušenosti.
Hanka II. (Pá, 13. 9. 2002 - 09:09)
To je dobre, ze se s nami podelite o rady. Ja mam caj velice rada, uz jsem si odpustila slazeni raf. cukrem, doladuji ho jen sirupem, nebo organickym cukrem ci medem. Ovsem do dneska jsem pouzivala pouze porcovane caje!!!
Monika (St, 18. 9. 2002 - 10:09)
Na to jsou vyborne vyluhovaci hrnecky s poklickou. jsou urceny hlavne na bylinkove caje, ale da se v nich udelat i normalni caj.
radek (Út, 17. 9. 2002 - 08:09)
Taky mám čaje moc rád.Víc ty černé.Ale zjistil jsem, že naprosto zásadní přínos pro dobrou a plnou chuť čaje - dokonce méně trpkou chuť čaje zeleného-je přikrýt hrnek během louhování i po něm když je ještě nápoj horký něčím co zabrání úniku par. Tedy například talířkem, který plně dosedne na obvod hrnku. Mocmi v tomhle nesedí konvice s hubičkou,kudy ty páry ale hlavně aromatické a další těkavé látky unikají.Lze to s velkým přínosem aplikovat u všech čajů - černých, zelených,ovocných bylinkových ( tam se to dělá normálně), žlutých fialových,puntíkovaných atd. I u kávy.tak tolik moje zkušenost
radek (St, 18. 9. 2002 - 15:09)
V tom právě vidím ten svůj objev,ne že to jde, ale že je to tak lepší.Ak dyž není vyluhovací hrneček tak talířek .
Karen (Po, 31. 1. 2005 - 12:01)
Se zeleným čajem jsem se setkala víceméně náhodou, piju ho asi půl roku a mám asi 12 kg nadváhy pryč, a cítím se po něm vždy velmi dobře. Karen
lenka (St, 9. 3. 2005 - 10:03)
Zelený čaj piju několikrát denně. zásadně si kupuji pouze "střelný prach". nejvíce mi tento čaj pomáhá druhý den po pitce.udělám si ho hned ráno, pořádný hrnek a po chvíli cítím, jak jdou ze mne všechny ty nečistoty, co jsem do sebe naládovala pryč.hlava přestává bolet, žaludek se klidní,...zkuste to.je to fajn věc.
Aja (Ne, 26. 3. 2006 - 13:03)
V rodině máme vážné problémy s nadváhou.Teprve jsem zelený čaj začala pít.Piju pouze originál čínský zelený.Piju ho 4 dny,3 litry a více denně.Za ty 4 dny jsem zhubla skoro 2 kg.Mám po něm lepší náladu,více energie a ledviny mají radost.
ilona (Ne, 30. 4. 2006 - 18:04)
zelený čaj mi doporučíla moje dcera která studuje na zdravotní škole mohu říci že i já se po něm cítím velmi dobře dodává mi energíí a došlo u mě už i ke ztrátě několika kilogramu přesto žé ho nepiji zase tak dlouho piji dva šálky denně
linda (St, 14. 3. 2007 - 23:03)
chtela bych se zeptat jaky presne caj pijete?zda tyto "hubnouci"ucinky ma treba i pytlikovy zeleny caj od jemcy....a s prichutemi...dekuji za odpoved
David (Čt, 15. 3. 2007 - 18:03)
Já piju několik let denně 1-2 litry kvalitního čaje, černý i zelený.Velmi zdravý je prý čaj pu-erh, ale je potřeba si zvyknout na jeho specifickou chuť, jak už tady někdo psal. Pytlíkové čaje piju jen v nejvyšší nouzi, je to opravdu spíš takový odpad.
katka (Út, 17. 4. 2007 - 22:04)
CHTĚLA BYCH VĚDĚT PROČ PYTLIKOVE ČAJE NEMAJI TAKOVÍ UČÍNEK JA TOTIŽ PIJU TAKE DOST ČAJU A ZELENY MAM V OBLIBJE.TAK BYCH SE RADA O TOM NĚCO DOZVĚDĚLA
katka (Út, 17. 4. 2007 - 22:04)
CHTĚLA BYCH VĚDĚT PROČ PYTLIKOVE ČAJE NEMAJI TAKOVÍ UČÍNEK JA TOTIŽ PIJU TAKE DOST ČAJU A ZELENY MAM V OBLIBJE.TAK BYCH SE RADA O TOM NĚCO DOZVĚDĚLA
Laura (Út, 17. 4. 2007 - 22:04)
Po čaji prdím !!!
Danka (St, 29. 8. 2007 - 09:08)
Jsem těhotná a piju zelený čaj,ale co kofein v něm obsažený? Prý je škodlivější než v kávě? Poraďte,děkuji.
Návštěvník (St, 29. 8. 2007 - 10:08)
Zelený čaj
-Obsahují stokrát účinnější antioxidant než vitamin C a pětadvacetkrát silnější antioxidant než vitamin E. Zrychluje metabolismus, chrání proti rakovině, posiluje kosti a tlumí škodlivé účinky cigaretového kouře a slunečního záření.
Zelený čaj má samé dobré účinky, azto černý moc ne (ano chrání srdce, zabraňují infarktům, ale to ej vše), jinak černý způsobuje zácpu, je často přirovnáván ke kávě, má hodně teinu, vstřebává železo z jídla, takže je dobré jej zapít minerálkou nebo doplnit železo-čarný čaj obírá tělo o železo. Jednoznačně doporučuji zelený čaj.
Lucka (St, 9. 1. 2008 - 17:01)
Danko mužu te uklidnit sice je v zelenem čaji kofejn ale určite je zdravejši neš kava.
pepe (Pá, 15. 2. 2008 - 14:02)
Dobrý den. Nejsem sice odborník,ale mohu jen říct, že kofein z čaje se uvolní po 30 sekundách louhování.Takže nechejte 30 s louhovat,pak nálev vylejte a louhujte znovu. Jinak zelený čaj se v těhotenství moc nedoporučuje. Jednak kvůli tomu kofeinu a také kvůli tříslovinám. Raději pijte čaje ovocné nebo čaje pro těhotné.
Jana (Čt, 18. 4. 2013 - 22:04)
pani doktorka mi rekla ze denni piti zeleneho caje neni zdrave cbtela bych vedet zda je to pravda nebo ho mohu pit denne dekuji za odpoved
Hana Z. (Pá, 26. 7. 2013 - 01:07)
pani doktorka mi rekla ze...Zajímavé epidemiologické studie poukazují na to, že zvýšené popíjení zeleného čaje má negativní vliv na incidenci nádorů všech orgánů především žaludku, tlustého střeva a rekta, jater a plic. Asiatky pijou zelený čaj stále, a dle studie mají méně karcinomů.
Prospěšná látka v zeleném čaji má jedny z nesilnějšícch účinků, takže někdo se může obávat, co udělá přemíra této látky.
Je otázka co udělají ty silné účinky s evropskou populací, s námi. Piju ho a věřím, že bude působit jen kladně.
JohankaDl (Ne, 29. 6. 2014 - 21:06)
Mně i zelený čaj víc chutná, hrozně dobrá je Sencha (sypaná - http://www.oxalis.cz/sencha-satsuma-70g/d-71761/ ).
Reklama