Reklama

Nebezpečí plicní obstrukční nemoci

Přibližně 800.000 Čechů trpí chronickou obstrukční plicní nemocí a zhruba 1700 lidí ročně na ni zemře. Onemocnění začíná zánětem průdušek a vykašláváním, které mnohdy trvají několik let. Následuje zúžení průdušek, které je nevratné, dušnost a postupná porucha plicních sklípků. Nemoc se vyvíjí nenápadně, a proto bývá většinou pozdě diagnostikována. Novinářům to řekl odborník na respirační nemoci Viktor Kašák.

Chronická obstrukční plicní nemoc, která bývá označována zkratkou CHOPN, je významným rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční a depresí. Přibližně desetina pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí má zároveň astma.

Vladimír Vondra z plicní a alergologické ambulance v Praze 5 uvedl, že cena léků na CHOPN se v posledním desetiletí zvýšila třikrát až pětkrát. V současné době stojí pro jednoho pacienta měsíčně 1500 až 2500 korun.

Podle Kašáka je pro léčbu důležité, aby pacient přišel k lékaři co nejdříve. I když CHOPN nelze vyléčit je možné zastavit její rozvoj, snížit počet vzplanutí choroby a zlepšit kvalitu života pacientů. Nejlepší prevenci je nikdy nezačít kouřit a vyhnout se pokud možno škodlivým vlivům prostředí. I pasivní kouření může přispět ke vzniku nemoci nebo ji může zhoršovat.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama