
V našich zemích byl zneužíván morfin, který vedl k těžké závislosti s výraznými psychickými a somatickými příznaky. Vzhledem k přísné evidenci morfinu a dalších opiátů se dnes morfinismus vyskytuje zcela výjimečně. Naopak snadno dostupným se stal heroin. Z dalších opioidů je zneužíván kodein a ze syntetických opioidů pethidin (Dolsin) a methadon.
Morfinisté bývali nápadní sešlým zevnějškem, šedavým zabarvením kůže, vyhublostí a furunkulózou ( četný výskyt nežidů a vředů), mívali sklon k nízkému tlaku (hypotenzi), trpěli bušením srdce (palpitacemi), nepříjemnými pocity brnění, píchání, svědění či pálení kůže (paresteziemi), zimomřivostí, třesem, poruchou koordinace pohybů (ataxií). V době nastupujících odvykacích příznaků byli mrzutí, hypochondricky a depresivně ladění se sklonem k úzkostem s naprostou nevýkonností. Po aplikaci dávky se z nich stávali lidé duševně čilí a společenští. Střídání těchto stavů je pro diagnózu morfinismu (i ostatních toxikomanií) diagnosticky cenné. Vzhledem k přísné evidenci morfinu a dalších opiátů se dnes morfinismus vyskytuje zcela výjimečně.
Naopak snadno dostupným se stal heroin (diacetylmorfín), který si toxikomani aplikují šňupáním nebo injekčně. Heroin podobně jako morfin patří ke krátkodobě působícím opioidům, u rozvinutého návyku je nutno aplikovat další dávku za 6-8 hodin. V době intoxikace se toxikoman cítí uvolněný, propadá se do příjemného snění, starosti přestávají doléhat, nálada je euforická; nastupující odvykací stav se hlásí neklidem, úzkostí, plačtivostí, návaly horka a zimy, svěděním, nespavostí a svalovými křečemi, které svou bolestivostí jsou mnohdy nesnesitelné.Těžká intoxikace heroinem může skončit letálně (zejména v případě přítomnosti balastních látek). Antidotem jsou antagonisté opioidů, např. naloxon v i. v. infuzi - terapii nutno provádět na ARO. Odvykací stav, byť probíhá značně dramaticky, život neohrožuje.
Z dalších opioidů je zneužíván kodein jako součást analgetik nebo jako výrobek toxikomanů (braun). Kodein se v organismu zčásti odbourává přes morfin, proto intoxikace i odvykací příznaky do značné míry připomínají morfinismus. Při i. v. aplikaci dochází k paresteziím („mravenci“ v hantýrce toxikomanů).
Ze syntetických opioidů vzniká závislost na pethidinu (Dolsin) a methadonu. Toho se používá na vybraných pracovištích jako substituce heroinu k zabránění kriminálního jednání toxikomanů a ev. zdravotních komplikací v důsledku používání znečištěných jehel. Methadon se podává vzhledem k delšímu poločasu vylučování 1x za 24 hodin, odvykací příznaky se považují za méně nepříjemné než u heroinu.
Zdroj: Psychiatrie - minimum pro praxi, nakladatelství Triton
Komentáře (6)
- odpovědět
Led 22, 2012- odpovědět
Led 23, 2012- odpovědět
Feb 06, 2012- odpovědět
Feb 06, 2012- odpovědět
Pro 18, 2013- odpovědět
Pro 28, 2014Přidat komentář