Zdravotní poruchy vyvolané požíváním opioidů

V našich zemích byl zneužíván morfin, který vedl k těžké závislosti s výraznými psychickými a somatickými příznaky. Vzhledem k přísné evidenci morfinu a dalších opiátů se dnes morfinismus vyskytuje zcela výjimečně. Naopak snadno dostupným se stal heroin. Z dalších opioidů je zneužíván kodein a ze syntetických opioidů pethidin (Dolsin) a methadon.

Morfinisté bývali nápadní sešlým zevnějškem, šedavým zabarvením kůže, vyhublostí a furunkulózou ( četný výskyt nežidů a vředů), mívali sklon k nízkému tlaku (hypotenzi), trpěli bušením srdce (palpitacemi),  nepříjemnými pocity brnění, píchání, svědění či pálení kůže (paresteziemi), zimomřivostí, třesem, poruchou koordinace pohybů (ataxií). V době nastupujících odvykacích příznaků byli mrzutí, hypochondricky a de­presivně ladění se sklonem k úzkostem s naprostou nevýkonností. Po aplikaci dávky se z nich stávali lidé duševně čilí a společenští. Střídání těchto stavů je pro diagnózu morfinismu (i ostatních toxikomanií) dia­gnosticky cenné. Vzhledem k přísné evidenci morfinu a dalších opiátů se dnes morfinismus vyskytuje zcela výjimečně.

Naopak snadno dostupným se stal heroin (diacetylmorfín), který si toxikomani aplikují šňupáním nebo injekčně. Heroin podobně jako morfin patří ke krátkodobě působícím opioidům, u rozvinutého návyku je nutno aplikovat další dávku za 6-8 hodin. V době intoxikace se toxikoman cítí uvolněný, propadá se do příjemného snění, starosti přestávají doléhat, nálada je euforická; nastupující odvykací stav se hlásí neklidem, úzkostí, plačtivostí, návaly horka a zimy, svěděním, nespavostí a svalovými křečemi, které svou bolestivostí jsou mnoh­dy nesnesitelné.Těžká intoxikace heroinem může skončit letálně (ze­jména v případě přítomnosti balastních látek). Antidotem jsou antagonisté opioidů, např. naloxon v i. v. infuzi - terapii nutno provádět na ARO. Odvykací stav, byť probíhá značně dramaticky, život neohrožuje.

Z dalších opioidů je zneužíván kodein jako součást analgetik nebo jako výrobek toxikomanů (braun). Ko­dein se v organismu zčásti odbourává přes morfin, proto intoxikace i odvykací příznaky do značné míry připomínají morfinismus. Při i. v. aplikaci dochází k paresteziím („mravenci“ v hantýrce toxikomanů).

Ze syntetických opioidů vzniká závislost na pethidinu (Dolsin) a methadonu. Toho se používá na vybra­ných pracovištích jako substituce heroinu k zabránění kriminálního jednání toxikomanů a ev. zdravotních komplikací v důsledku používání znečištěných jehel. Methadon se podává vzhledem k delšímu poločasu vy­lučování 1x za 24 hodin, odvykací příznaky se považují za méně nepříjemné než u heroinu.

Zdroj: Psychiatrie - minimum pro praxi, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele www.e-grow.cz
  www.e-grow.cz (anonym)

  Info o pěstování marihuany a věci k tomu www.e-grow.cz

  Led 22, 2012
 • Obrázek uživatele doktor
  doktor (anonym)

  mam bolesti na prave strane pod zebry,boli mi záda a nohy mam nesnesitelne bolesti.Kourím rok heroin.

  Led 23, 2012
 • Obrázek uživatele smažák
  smažák (anonym)

  šlehám si už 20 let a sem štastnej doporučuji všem !!!

  Feb 06, 2012
 • Obrázek uživatele luciano
  luciano (anonym)

  Tri roky som užíval opioid tramal. Dnes sa jeho zásluhou liečim na depresie a schizofréniu a som na invalidnom dôchodku.

  Feb 06, 2012
 • Obrázek uživatele eMDzi
  eMDzi (anonym)

  Pekny den, pokud potrebujete pomoc a vim moc dobre, s jakou nemoci bojujete, nabizim male skupince slusnych, pracujicich lidi sanci, jak nemuset resit abstinencni priznaky z opioidu a tak dostat cas urovnat si zivot. Jedna se o cenove dostupnou formu, levnejsi nez Subutex na ulici ci jine svinstva a pritom rozhodne ne tak destruktivni, zvlaste pokud uzivate i.v. - cena pouze naklady, tedy u vetsiny okolo 150,- Kc za den (zalezi na dnes uzivane davce a ceho). Blizsi informace si stahnete na serveru "ulozto cz" - soubor je s nazvem: Projekt SANCE.doc nebo Projekt SANCE.pdf - heslo k otevreni: cesta Snad Vam tedy tohle pomuze a pokud uz to nepotrebujete, mozna vite o znamem, kdo by si takovou sanci zaslouzil, jinak se nezlobte se - nechapu proc stat spis ze slusnych zamestnanych lidi dela asocialni kriminalniky a ja chci tem malo lidem, co zvladnu pomoc v ramci toho, jak muzu. Nejde o zadny podvod, zadne penize na ucet, zadne dobirky, ci jine okradani a podvody typu penize za nic. Pouze pro lidi, co pomoc potrebuji a jsou socialne stabilni, aby vubec takova varianta mela nejakou sanci na uspech, ze zachranim nekoho driv, nez znici zivot sobe a svym blizkym, ostatni maji variantu jedine v lecebne. Hezke svatky eMDzi

  Pro 18, 2013
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama