Reklama

Drogy

 • Léčba závislosti na alkoholu

  22. Úno 23
  Léčba závislosti na alkoholu probíhá buď ambulantně v ordinaci psychiatra, adiktologické ambulanci, denním stacionáři nebo rezidenčně (detoxifikace na lůžku akutní psychiatrické péče, krátkodobá a střednědobá léčba v psychiatrických nemocnicích, v terapeutických komunitách).
 • Diabetici a alkohol

  7. Úno 23
  Alkohol se řadí mezi hlavní, společností tolerované návykové látky, ačkoli jeho nadměrná konzumace může způsobit zdravotní problémy a zatížit zdravotnický systém. Pro diabetiky to platí dvojnásob. Nadměrná konzumace alkoholu při diabetu totiž může způsobit výrazné snížení hladiny glukózy v krvi. Mohou si však diabetici přece jen dopřát příležitostnou skleničku vína či pivo?
 • Bude Nový Zéland do roku 2025 bez kuřáků?

  30. Led 23
  Novozélandský parlament tento měsíc schválil zákon, který chce zakázat konzumaci tabáku na Novém Zélandu. Zákon je součástí politiky proti kouření, kterou za posledních více než deset let prosazovaly různé vlády
 • Kuřáci pod útokem volných kyslíkových radikálů

  25. Led 23
  Kuřáci jsou vystaveni vysokému množství volných radikálů, které jsou produkovány kouřem tabáku. Tyto volné radikály jsou molekuly s nepárovým elektronem, které jsou velmi reaktivní a mohou poškodit DNA, bílkoviny a jiné složky buněk.
 • Lék z lysohlávek na těžké deprese

  5. Pro 22
  Lék obsahující sloučeninu z hub lysohlávek může zlepšit příznaky těžké deprese až na 12 týdnů. Tableta s psychotropní látkou psilocybin uvádí pacienty do stavu podobného snění, což zvyšuje pravděpodobnost úspěchu psychologické terapie. Krátkodobé vedlejší účinky však mohou být děsivé a je třeba mít vždy po ruce podporu, vyplývá ze studie, o které napsala BBC.
 • Jaké návykové látky ohrožují naši mládež?

  27. Zář 22
  Děti a studenti se v září zase ve většině vrátili do školních lavic a kolektivů – tedy prostředí, které je do jisté míry nekontrolovatelné a vyznačuje se vyšší mírou stresové zátěže, což nahrává rozvoji různých látkových závislostí.
 • Kouření škodí i planetě

  4. Črv 22
  Nedopalky cigaret tvoří 40 procent odpadů na ulicích nebo plážích, rozkládají se přitom i 15 let. Nikotin z tabáku se v moči kuřáků dostává i do odpadních vod. Samotné pěstování tabáku pak představuje pět procent světového odlesňování.
 • Jak přežít Suchej únor

  8. Úno 22
  Alkohol zatěžuje náš organizmus a v únoru máme příležitost projít malou očistou. Vedoucí Lékárny AGEL v Bohumíně PharmDr. Dana Galásková  radí, jak nahradit alkohol ve chvílích, kdy chceme sáhnout po skleničce.
 • Češi pijí stále více - Suchej únor by mohla být šance na změnu

  4. Úno 22
  10. ročník abstinenční výzvy “Suchej únor” přichází v době, kdy spotřeba alkoholu v České republice stoupá, roste obliba domácího popíjení a ordinace psychiatrů plní lidé bojující s problémy s alkoholem. Ty se týkají mužů i žen a cílem kampaně je vyzvat lidi k uvědomění, že pro spoustu z nás je alkohol běžnou součástí našich životů a Suchej únor může poukázat na jeho rizikové užívání.
 • Nový Zéland chystá doživotní zákaz kouření pro mladé

  13. Pro 21
  Novozélandská vláda přišla s unikátním plánem, jak v zemi skoncovat s kouřením. Podle návrhu nového zákona by se měl každoročně zvýšit minimální věk pro nákup cigaret o rok. Mladá generace by tak již neměla mít možnost koupit si legálně cigarety za svého života vůbec, píše agentura AFP.
 • Technické konopí bude obsahovat více účinné látky než nyní

  17. Zář 21
  V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní. V novele, která má zlepšit dostupnost léčebného konopí a umožnit jeho předepisování na elektronický recept, to 14.9.2021 znovu schválila Sněmovna. Senátní návrh na zachování nynějšího stavu odmítla. Předlohu ve sněmovním znění nyní dostane k podpisu prezident.
 • Abstinenční příznaky při odvykání sladkostí

  3. Zář 21
  Možná vás překvapí, že konzumace cukru se od roku 2008 neustále snižuje. Může pro to být celá řada důvodů, včetně posunu chutí a životního stylu, stejně jako obliba diet s nízkým obsahem sacharidů, jako je keto dieta. A dalším důvodem může být lepší pochopení toho, jaké nebezpečí s sebou nese konzumace nadměrného množství cukru, napsal server The Conversation.
 • Mobil odnaučuje Čechy kouřit

  15. Bře 21
  Průzkum mezi kuřáky ukázal, že si kvůli odvykání stahují specializované aplikace do mobilu. Online odvykání nejvíce táhne mladé lidi ve věku do 30 let. Nejlépe si ale v odvykání vedou čtyřicátníci. 
 • Pandemie COVID-19 a alkohol

  1. Bře 21
  V rámci letošní osvětové kampaně Suchej únor se realizovaly tři nezávislé průzkumy na téma změny konzumního chování ve vztahu k alkoholu v době pandemie. Výstupy všech tří těchto průzkumů potvrdily hypotézu, že zatímco méně rizikoví konzumenti v době pandemie s pitím alkoholu zvolnili, rizikoví konzumenti naopak v konzumaci přitvrdili. 
 • Konzumace alkoholu v ČR

  4. Led 21
  Alkohol denně pije asi 600 tisíc Čechů a Češek, zhruba 100 tisíc z nich popíjí nadměrné dávky (Sekretariát rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, 2019). Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že konzumace alkoholických nápojů se dlouhodobě průměrně nemění.
 • Vyprošťovák není vhodným řešením kocoviny

  29. Pro 20
  Vedlejší účinky konzumace alkoholu se označují jako kocovina, která se projevuje bolestí hlavy, pocitem žízně, citlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi či zvracením, třesem a celkovým oslabením. Fermentované nápoje jako ležáky a víno mají zpravidla silnější následky než čisté destiláty.
 • Psilocybin z lysohlávek může pomoci při léčbě depresí

  28. Pro 20
  Látka z lysohlávek může podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) pomoci při léčbě depresí. Studie ukázala, že halucinogen psilocybin obsažený v lysohlávkách podporuje zdravý spánek. Efekt na spánek, jehož strukturu deprese ovlivňuje, sledovali čeští vědci jako první na světě.
 • Jaké učinky má alkohol na organizmus?

  22. Pro 20
  Požitím alkoholických nápojů se do těla dostane etanol, jehož vstřebávání může probíhat po celé délce trávicí soustavy, už od dutiny ústní a nejúčinněji pak v tenkém střevě. Působení etanolu závisí na celkové tělesné hmotnosti konzumenta a na tom, jak je jeho organizmus zvyklý alkohol přijímat.
 • Přestaňte kouřit – uvolníte lůžko nakaženým!

  29. Říj 20
  Dle odhadu odborníků následky kouření “stojí” systém 3000 lůžek převážně na interních a plicních odděleních. Právě nemocnice jsou v současnosti kvůli koronavirové pandemii přetížené. Lékaři proto přišli již na jaře s výzvou „Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!“, kvůli druhé vlně pandemie ji nyní vyhlásili znovu.
Reklama
Reklama