Reklama

Za alkoholismus a závislost na drogách mohou z 50 procent geny

Za alkoholismus a závislost na drogách mohou podle odborníků ze 40 až 60 procent geny. Píše se to v novém čísle bulletinu Zaostřeno na drogy, který vydává národní monitorovací středisko pro drogy při úřadu vlády. Když však má někdo rodiče alkoholika, neznamená to, že se sám alkoholikem stane - vždy hraje roli prostředí a okolí, v němž člověk žije, upozorňuje autor článku Omar Šerý.

V ČR byl v roce 2000 zahájen genetický výzkum na vzorku 844 lidí. Vědci odhalili tři geny, které by mohly způsobovat závislost. Vedlejším výsledkem studie bylo též zjištění, že mezi alkoholiky se často vyskytují lidé s poruchou barvocitu, což je způsobeno zřejmě působením toxických látek na sítnici.


Již dřívější zahraniční výzkumy prokázaly, že alkoholismus je přenášen z matek na dcery a z otců na syny. Podle jednoho z nich u adoptovaných dcer, jejichž biologická matka byla alkoholička, hrozí čtyřnásobně vyšší riziko vzniku alkoholismu. Pokud byl však alkoholikem pouze biologický otec, zvýšené riziko závislosti dcery se neprokázalo.


Velký vliv na rozvinutí alkoholismu a jiných závislostí hraje vedle genetiky také biologický vývoj mozku před narozením, sociální prostředí, do nějž se člověk narodí, výchova a osobnostní rysy. Důvod, proč lidský mozek touží po droze, vězí podle vědců v takzvaném odměňovacím systému. Bez něj by nebylo možné přežití druhu, jeho nejvýraznějšími projevy jsou touha po jídle a sexuální pud.


Pozitivní zkušenost - odměna - vede člověka k dalšímu vyhledávání drog. Mimo závislosti na drogách a alkoholu se za poruchy odměňovacího systému považují i bulimie, anorexie, psychosexuální problémy nebo agresivita. Některé teorie počítají i se souvislostí mezi závislostí na drogách a patologickým hráčstvím. Mezi patologickými hráči je prý až desetkrát více lidí, kteří mají problémy s alkoholem a drogami.


Jaké geny přesně vedou k poruchám odměňovacího systému, je předmětem mnoha výzkumů. Vědci prozatím předpokládají, že se na vzniku závislostí podílí asi desítka genů.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Andrej (Po, 20. 8. 2007 - 20:08)
Co mam delat? Deda pil jak duha, tatka pije jak dve a ja zacinam pekne bumbat taky...ale nechci to a chci prestat. Mam skvele zamestnani, rodinua a utspim vse v alkoholu.. Jsem jinak mirumilovny tvor, nikomu neublizuji, postaram se o rodinu ale jsem si vedom ze kdyz to takle pujde dal ze to bude spatne..
aa (Út, 21. 8. 2007 - 06:08)
kdyz opravdu chces prestat,tak prestan,zadna jina rada neexistuje.Malokdo si uvedomujeme,jak velky rozdil je v tom CHTIT a CHTIT OPRAVDOVE.Kdo jen chce,nema skoro sanci to dosahnout.Mozek a srdce to musi chtit,pak je uspech zarucenej.Vim,o cem mluvim.
kokoška (Pá, 29. 2. 2008 - 10:02)
když přestáváte tak nepřestante
Dana (St, 26. 3. 2008 - 12:03)
Moje sestra chlastá léta a nyní leží s popáleninami v nemocnici. Usnula v posteli s cigaretou a hořela pod ní matrace. Nadýchala se zplodin a málem vyhořel panelák. /ještě že tam nebydlím/. Ale ona se tam vrátí, chudáci sousedé. My se za ni strašně stydíme. Chlast je ztráta rodiny, osobnosti a rozpad všeho. Léčení na JIP odd.stojí 100.000,- Kč denně, když byla dlouho na dýchači a v umělém spánku.Asi se
domů vrátí znetvořená. Já to té bestii ze srdce přeji, protože ty ostudy co jsem s ní zažila jsou nepopsatelné a moje psych.trauma z ní je děsné. Každému kdo chce přestat pít bych ji věnovala domů!!!
Nehlaste se všichni zaráz!
Návštěvník (St, 26. 3. 2008 - 14:03)
Když se stydíte, zkuste ji pro změnu třeba pomoci. I když jen pomoci, hlavně musí chtít ona. A proč začala pít?
Taky alkoholička (St, 26. 3. 2008 - 15:03)
Dano, Tvoje sestra je nemocná. Uvědom si to.
A tohle fakt myslíš vážně?????

"Já to té bestii ze srdce přeji, protože ty ostudy co jsem s ní zažila jsou nepopsatelné a moje psych.trauma z ní je děsné. Každému kdo chce přestat pít bych ji věnovala domů!!!
Nehlaste se všichni zaráz! "

Jestli ano, tak si kladu otázku, proč se Tvá sestra stala závislou na alkoholu. Nikdo nezačne z ničeho nic.
Barča (Pá, 12. 11. 2010 - 19:11)
Moje sestra chlastá léta a.....já nevím, kdyby mě měl bratr rád, tak jak máš ráda ty svou sestru možná začnu chlastat taky..stydět se za někoho sobě blízkého je podle mě pěkna slabšárna!..stydět by se každý člověk měl jen sám za sebe.
Vanda (So, 13. 11. 2010 - 00:11)
Moje sestra chlastá léta a...Dano, já si myslím ,že sestru máš ráda, jen se nedokážeš vyrovnat s její nemocí. Člověk nepije jen tak. Něco jí trápí, nebo "hodila flitnu do žita". Tím myslím, že asi v životě moc šťastná není. Ty jako sestra bys jí mohla pochopit. Ono odsuzování takovému člověku určitě nepomůže.
Ančí (St, 9. 2. 2011 - 18:02)
Můj strýček je také alkoholik....odstěhoval se z rodného města oženil se a měl výbornou práci jenže začal mít problémy s manželkou a její maminkou....začal to řešit alkoholem..s tetou se rozvedli a můj taťka mu nabízel pomoc jak finanční tak i přes psychiku,že začne v rodném městě od začátku....babička si ho chtěla vzít domů po smrti dědy,ale on odmítnul jsou to přibližně 3 roky co jsem ho neviděla a neslyšela...mrzí mě to,ale nevím co dělat!!!!! je mi teprve 16 nemůžu toho moc =( a ke všemu jsem zjistila,že můj kamarád je závislí na tvrdých drogách =(
sama jsem si závislostí prošla....po 5letech jsem z toho venku ....psychika dělá divy..!
nevzdávejte to prosím s nikým vždy se dá něco dělat!!! ukažte závislákům vaši důvěru,ale když odmítnou tak =( už je to prostě v prdeli
Honza (So, 28. 5. 2011 - 16:05)
Sakra.. nejdříve jsem nadpis četl: "Za alkoholismus a závislost na drogách mohou z 50% ŽENY" :o) S tím bych teda naprosto souhlasil. Mohou být krásné, příjemné, inteligentní, ale v jádru jsou to stejně čúzy první třídy. Samozřejmě že ne všechny, ale je jich skutečně hodně. Sám bych mohl vyprávět..
ženy (Pá, 10. 5. 2013 - 10:05)
pijí víc než muži...já to chytla přes koleno
od báby ... naši nepili ale bába lemtala první ligu ... máma ji prohlásila za mrtvou
protože vyrůstala v děcáku babička si naprc..10 dětí ... a pak se to nějak bába domákla a " mrtvá" a jako dělo jí .. mojí mamce přišla na Staromák !!! na svatbu... no nádhera sama ... co dodat ...
mně když moje mamí skutečně umřela brzo na rakovinu tak jsem to taky pěkně rozjela
přišla jsem o vše o práci o byt
a te´d mám fajn chlapa ... nepije nekouří
... a já blbnu stejně dál...
už to mám v sobě ...
tenkrát ve 20 mi měl hlavně ten psychouš vše vysvětlit... ale tehdy nebyly odborníci jen idoioti co ti měnily barvu prášečků....
je to nemoc jako každá jiná
ale mně bohužel nepomohly ani Bohnice
a z těch 50 holek co jsem tam zažila ... většina byla zpět do týdne...
já tedy ne .. ale taky se nevidim moc růžově...AA mně taky nesedí
těch jejich 12 kroků....nejsem věřící...
moje kamarádka říká udělej si dítě ...
máš fajn chlapa ale já se bojim kdyby chlastalo jako já uškrtim ho hned na pupční šňůře.... takže radši ne ...
jediný co mně drží je ten muj hodnej chlap chci zaplatit dluhy a vynahradit mu to on již děti má .. tak bychom spolu mohly cestovat a žít normálně ....
ženy zvažte kolik let tomuto démonu
věnujete.. já ty nejlepší ...a taky si je moc nepamatuju....
ahoj (So, 11. 5. 2013 - 22:05)
moje dcera mi umírá
nedokážu říct nic . jen si připadám že jsem se narodila zbytečně když jsem jí nechala upít se .. sama nepiji ale otec chlastal
chápu tu ženu ... a vážim si ji
ona aspoň nepozná toto
něco jsem udělala mmooc zle ...
ona mně už nevnímá je v motole...
jen samá hadička aje žlutá to nejde říct ani pochopit ale mám tu vnučku
nemůžu se zbláznit je malá 2 roky
já si už taky otevřela nyní vodku
nechci myslet ani cítit ani se bát
Reklama