Zákaz kouření v restauracích

Norsko má jako vůbec první země zákon,který zakazuje kouření v barech a restauracích. Zákaz však začne platit od jara příštího roku, aby přechod nebyl pro kuřáky velmi bolestný a aby ještě v zimě nemuseli mrznout za dveřmi podniků.

Pro právní normu hlasovala v úterý pozdě večer velká většina poslanců. Podobné zákazy už mají některé americké a kanadské státy či města. V New Yorku začalo platit nařízení tohoto druhu minulý měsíc.

Norský ministr zdravotnictví Dagfinn Hoybraaten, který je iniciátorem nové politiky vůči kuřákům, označil rozhodnutí parlamentu za historický milník v boji proti nemocem, které způsobuje kuřáctví.

"Nestanovili jsme určité datum, odkdy začne zákon platit, ale bude to někdy příští jaro," sdělil mluvčí ministerstva. "Ministr chce, aby se počkalo do jara, až bude tepleji, aby to kuřáci měli jednodušší," dodal.

Ministerstvo, které návrh zákona předkládalo, původně počítalo s tím, že zákaz vstoupí v platnost od 1. ledna 2004. V Norsku se nebude smět kouřit v barech, restauracích, kavárnách, hospodách a nočních klubech - ve všech podnicích, kde lidé pijí a jedí.

Navrhovatelé právní normy uváděli, že hlavním cílem zákazu je ochránit zaměstnance a zákazníky před pasivním kouřením.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2139)

 • Obrázek uživatele jk
  jk (anonym)

  Je to správné , ale u nás to asi nepude protože nikdo nedá souhlas a hospody budou poloprázdné.

  Dub 11, 2003
 • Obrázek uživatele Isis
  Isis (anonym)

  To já si tedy raději vyrazím do cukrárny. Tam se nekouří a skleničku vína nebo koňáčku si tam můžu dát taky. Škoda jen, že zavíraj tak brzy.

  Dub 15, 2003
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  A doma si pak člověk hned musí jít umýt vlasy a dát oblečení do špíny, jak je to vše vyuzený a smradlavý.

  Dub 11, 2003
 • Obrázek uživatele vanessa
  vanessa (anonym)

  moj mili muz fajci v byte aj ked som tehotná.tak,aspon som sa niekomu postazovala.

  Dub 21, 2003
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  provozujeme s maželem malou vinárnu- vinotéku a u nás se nekouří!!!Zákazníků máme dost a dost a chodí k nám hlavně kvůli tomu, že vyhledávají nekuřácké prostředí. Čas od času se někdo z nově příchozích ozve, že je to hrůza nemoci si zapálit ke sklence vína, ale je to tak 1x za měsíc. A víte jaký je názor některých zarytých kuřáků (obecně)? že nekouření v restauracích je jejich diskriminace a omezování lidských práv!!! a co my - nekuřáci??

  Srp 21, 2003
 • Obrázek uživatele marky
  marky (anonym)

  Tak to jim závidím, u nás když má člověk chuť si vyrazit na kafíčko, tak si přitom musí dát pasivně krabičku cigaret. Myslím, že kuřáci se vůči nekuřákům chovají dost sobecky.

  Dub 11, 2003
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Jsem těžký asmatik. Jelikož se rád bavím ,a rád chodím mezi lidi tak bych uvítal ,aby bezohlední kuřáci přestali ničit zdraví i těm co nekouří!!!

  Dub 18, 2006
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  A vsimli jste si,ze sem pisou sami nekuraci?? Koureni me na manzelovi velice zlobi a to prave proto,ze je ke mne bezohledny.Klidne huli doma a rekne-no,co,okno je otevreny... Ja pracuji v lekarne,takze kdyz tam rano prijdu,musim se stydet,protoze ze me tahne tabak-hruza!!!

  Dub 19, 2006
 • Obrázek uživatele mamka
  mamka (anonym)

  Musím také reagovat na tyto články. Celá rodina jsme nekuřáci (všichni v pubertálním věku samozřejmě zkoušeli jaké to je). Vadí nám všem, když v restaurací není možné se bez dýmu najíst, ale to není to nejhlavnější. Nikde se nemluví o nastávajících maminkách, nemocných lidech (astma...). Můj syn má pozitivní nález v močovém měchýři. Lékaři mu řekli, že jedním z faktorů, které zhoršují situaci je cigaretový kouř. Kam se má devatenáctiletý kluk s kamarády zajít bavit aniž by na něj někdo nekouřil? Zákaz kouření na zastávkách není řešení, protože si kuřáci stoupnou opodál a kouř se dostane všude. Po chodníku bežně potkávám kuřáky a člověk neví, kam přejít. Proto jsem pro zákaz kouření všude, ať si kouří doma a ničí si jen své zdraví.

  Kvě 18, 2006
 • Obrázek uživatele Raduška
  Raduška (anonym)

  no už těm kuřákům zvoní hrana http://eurodenik.cz/politika/zakaz-koureni-v-restauracich Aspoň teda v restauracích. Už to měli zavést dávno. Všude ve světě to funguje už řadu let, jen my zas pozadu. Promiňte, ale kuřáci jsou bezohlední. Je jim jedno, že vedle nich sedí děti, astmatici nebo nekuřáci. Prostě si zapálí a ještě si budou stěžovat, že nekuřáci jim to chtějí zakázat.

  Črv 29, 2014
 • Obrázek uživatele Enigma
  Enigma (anonym)

  no už těm kuřákům zvoní...ano,zcela bezohledny jsem. agresivnich nekuraku plnne bryle i koule mam. :-( a politicke ,,korektnosti,, rovnez!!! :-((( dale nebudu radeji psati neb na domene ceske jsem.

  Črv 29, 2014
 • Obrázek uživatele Víťa
  Víťa (anonym)

  Mě zákaz kouření v restauracích a hospodách rozhodně vadit nebude. Já chodím jenom do dvou hospod a ani v jedné se nekouří. Chodíme ven a nikdo s tím nemá problém. Ale obě hospody jsou malé, vejde se tam cca 15 lidí. Až se uzákoní plošný zákaz kouření ve všech hospodách, bude zajímavé sledovat, jak to bude vypadat až se před hospodu vyhrne třeba 30 chlapů a všichni budou kouřit u vchodu. To bude vajglů po zemi, rušení nočního klidu po 22 hodině. Taky to bude hezký příklad pro mládež, až před každou hospodou uvidí hloučky kuřáků, a to ve dne v noci. S ohledem na časté rušení nočního klidu parlament časem uzákoní povinné uzavření hospod a podobných podniků nejpozději ve 22 hodin. Pak teprve spousta podniků zkrachuje. Zároveň začnou vznikat soukromé kluby ( třeba v paneláku v kočárkárnách ), kde se za mírný poplatek bude smět nejen pít alkohol, ale i kouřit. A třeba za několik desítek let nějaký jiný parlament přijde na to, že nejlepší způsob je ponechat každému možnost výběru, zda jít do kuřáckého nebo nekuřáckého prostředí. Kruh se uzavře a trh zvítězí, tak jako zvítězil vždy v celých lidských dějinách, navzdory všem sociálním inženýrům, kteří se nám snaží vnutit své "dobro" i za cenu toho, že by nás měli třeba zabít.

  Feb 02, 2015
 • Obrázek uživatele Josef
  Josef (anonym)

  Dnes mne pobavil článek v novinách, kde si Městská část Prahy 1 a 2 stěžuje na rušení nočního klidu před hospodami ve kterých se nesmí kouřit a žádá Magistrát, aby nařídil pevnou uzavírací hodinu těmto hospodám. A že prý to bude ještě horší, až se zakáže kouřit ve všech hospodách. Myslím si, že povinná doba uzavření všech hospod by měla být ve 22 hodin. Argument, že tak obec a stát přijde o daně z tržeb těch hospod, protože zkrachují, neberu. Protože buď chce mít obec v hospodách čistý vzduch a na ulicích v noci klid a nebo chce mít peníze v podobě daní, které tyto hospody odvádějí. Ale obojí dohromady nejde.

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Pepčo
  Pepčo (anonym)

  je třeba zakázat vše a kontrolovat kontrolovat zřídit další tisíce míst dobře placených úředníků kontrolorů. Kdy jde kdo na WC kolik spotřebuje toaletního papíru zda si pokaždé umeje ruce co a jak kdo vaří a jí kdy a s kým chodí spát kdy a s kým souloží jestli při tom vydává zvuky atd. Jeden kontrolor nemocných kontrolovl zda mjí pod peřinou teplo jestli opravdu leží to nekecám za komoušů no a je to ještě více rozbujelé tady zase v demokracii.

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Waltr
  Waltr (anonym)

  Je to správné, proč ustupovat zlozvyku? Nejedná se přeci o vrozené faktory jako třeba pohlaví, rasu, orientaci atp. Kouřit nikdo začínat nemusel. A navíc to negativně ovlivňuje i okolí, to není kousání nehtů, prostě zlozvyk na druhou.

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  Je to správné, proč...Samozřejmě, že je to zlozvyk. A jako každý zlozvyk je potřeba jej zlikvidovat. Problémem je, že většina zlozvyků jsou rozkoše, kterých se lidé dobrovolně nechtějí vzdát. I já bych si přál úplně jiného, krásného a nového člověka. Nekuřáka, abstinenta, vegetariána.... Nejlépe svatého za živa. Ale poraďte mi, kde jej najít a jak to udělat, aby byli všichni lidé na světě? Jestli by nebylo nakonec lepší zrušit lidstvo jako celek. Potom by zmizely i ty zlozvyky.

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Waltr
  Waltr (anonym)

  Samozřejmě, že je to...Nikdo netvrdí, že se ho má vzdát. Jen musí počítat s tím, že kvůli "rozsahu působnosti" takového zlozvyku přicházejí jakožto reakce i určitá omezení. Nežije na Zemi sám.

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Waltr
  Waltr (anonym)

  Samozřejmě, že je to...A když přistoupím na vaši "vyhlazovací logiku", tak by možná bylo ještě lepší, kdyby se vyhladili nekuřáci a zbytek hulil zcela svobodně a demokraticky dál jako jedna veliká pěkná fabrika, ne :-)?

  Led 18, 2017
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  Při svém "toulavém" zaměstnání jsem nikdy neměl problém, že bych se musel najíst v zakouřeném prostředí. Nekouřím, kouř mi vadí, ale mysím si, že aby nedošlo k vyhrocení situace, muselo by se zakázat i kouřit před hospodou. Před lety jsem byl v Irsku, a vím, jak to před každou hospodou vypadalo. A nikde bych tam bydlet nechtěl. Krom toho si myslím, že tento zákon bude pro mnohé motivací začít kouřit. Když se skupinka rozjařených kamarádů teenagerů co chvíli přesune ven si zakouřit, ti co nekouří najednou budou mimo dění. A začnou chodit s nima. A přece tam nebudou jen tak postávat. Dětem navíc bude kouření více na očích - do hospod nechodili, teď uvidí hloučky bavících se kuřáků před nimi. Nevím co je lepší...

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Při svém...Já myslím, že dětem víc kouření na očích než teď už být nemůže - jděte se někdy podívat kousek od školy - skupinky kouřících dětí jsou zcela běžně k vidění.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  osobně si myslím, že to je věc rodičovského příkladu a pak v dospělosti je každého věc, jestli si začne ničit zdraví - co už mi ale vadí, když někdo ničí zdraví druhému - a to se doteď v hospodách dělo.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Waltr
  Waltr (anonym)

  osobně si myslím, že to je...No právě, úplně mě rozsekal Jandák, který jednou argumentoval tím, že se snad zakáže i jíst tučné maso. Nedošlo mu ale, že v takovém případě člověk škodí vyloženě sám sobě - takže proč to zakazovat - jeho problém, jeho zdraví.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele rodičovský příklad
  rodičovský příklad (anonym)

  osobně si myslím, že to je...by měl být ve všem a nejen v kouření či nekouření. Když se maminka nebo tatínek nebo oba chovají jako dobytek a před potomky jsou ňuňu a stále jim něco přikazují a myslí si že děti nevidí jak se oni chovají tak pak když zestárnou a děti na ně kašlou tak je jim to divné. Děti musí být vždy u rodičů na prvním místě ne je rozmazlovat ale chovat se čestně a férově, některý rodič si ovšem myslí žý to tak dělá jen když o tom mluví a káže jak kniha ovšem skutek utek.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  No právě, úplně mě...Jo taky mne rozčiluje, jak stále se všichni ohánějí frázema jako svoboda podnikání, osobní svoboda, právo si rozhodnout - to samozřejmě naprosto ctím a zákaz kouření v rstauracích to dle mého vůbec nenarušuje. Každý si může dál kouřit, jak se mu zlíbí, ale nesmí tím ohrožovat druhé. Přece již dnes musí hospoda dodržovat plno hygienických pravidel, aby neohrozila zdraví personálu a návštěvníků - toto je dle mého jen základní hygienické pravidlo, které mělo platit již dávno, protože zcela zřejmě ohrožuje více zdraví než např. to, zda budou na záchodech bezdotykové baterie.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele zakázat vše
  zakázat vše (anonym)

  Jo taky mne rozčiluje, jak...přikázat vše kontrolovat vše platit daně ze všeho třeba i ze snů

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Kouřil
  Kouřil (anonym)

  V civilizovaném světě je to léta letoucí běžná věc,jen banánová republika Česko a Burundi s tím potíže.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Waltr
  Waltr (anonym)

  přikázat vše kontrolovat...To tu nikdo netvrdí, jinak tvému příspěvku se říká argument šikmé plochy, něco si o tom dohledej :-)

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele ryba
  ryba (anonym)

  V civilizovaném světě je...smrdí od hlavy to už říkala moje babička. Kdo je hlavou naší republiky? Banánové?

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  přikázat vše kontrolovat...Zakazování všeho mi též vadí, já jsem pro, ať si lidé dělají , co chtějí, pokud někomu dalšímu neubližují a ať nesou následky svých činů - pravidelně kouříš, tak plať vyšší zdravotní pojištění, protože je velmi vysoká pravděpodobnost, že budeš více potřebovat zdravotní péči než nekuřák. Pokud by tak nebylo, tak by se mohly peníze vrátit - byl by to takový rizikový fond nebo solidární fond na jiné kuřáky. Ale proč by se z daní a základního zdravotního pojištění měly platit léčby a odvykačky lidem, kteří si systematicky celý život zdraví poškozují.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  tak stejně tak by měli v...Tak u těch alkoholiků bych souhlasila - ostatní již není tak, že se dá říct, že si člověk vědomě poškozuje zdraví - pohlavně nakazit se může člověk, který žil skoro celý život v celibátu a pak jednou měl smůlu na partnera, onemocnět depresí může kdokoliv, s různou deviací se člověk rodí nebo ji získává v útlém dětství - ne svou vinou. Je zde docela podstatný rozdíl. Jinak samozřejmě plno faktorů může přispívat k zhoršení zdravotního stavu, ale v současnosti dle různých statistik a studií vedou kuřáci a uživatelé drog. Možná společně s lidmi s velkou nadváhou. A zas je rozdíl lidé s nadváhou, kteří mají nadváhu kvůli jiné chorobě, hormonální poruše či hormonální terapii a lidé, kteří si za to mohou sami nezdravým životním stylem bez pohybu a přežíráním. Znám lidi, kterým normální oběd nestačí, musí mít vždy ještě několik zákusků - proč by si takoví lidé nemohli v rámci pojištění připlatit na budoucí léčbu, kterou budou jednou určitě potřebovat. Oni to vědí, že budou mít v budoucnu ydravotní problémy neb, že již je mají a je jim to jedno. Žijí pro momentální požitek.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  ono je to otázka do diskuze - možná by měli mít jen nižší zdravotní postižení lidé, kteří nekouří, nepijí nadměrně alkohol, mají přiměřenou váhu...Možná by pozitivní motivace fungovala lépe.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Tak ten zákaz kouření Senát před chvílí schválil. Ale nedělal bych z toho žádnou tragédii. Kdo si na to za rok vzpomene? Jsme češi, přežili jsme Hitlera, komunisty, přežijeme i tuhle blbost. Kouřit se bude dál. Venku, to je jedno. Já se takhle alespoň seznámím s dalšími lidmi. Samozřejmě budou problémy s rušením nočního klidu. Když bude hospodský rozumný, udělá z části hospody uzavřenou společnost, kde se bude kouřit, protože to bude soukromý prostor. A nebo hospodu zavře. Vím, už o několika hospodách, které zavřou. Jedná se zejména o ty, které jsou buď v suterénu nebo v patře a do kterých chodí převážně kuřáci. Já sám budu chodit pouze do jedné hospody, a to bude ta, která je malá a má blízko východ, abych nenachodil kilometry, když půjdu kouřit.

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Haha
  Haha (anonym)

  Tak ten zákaz kouření...Hlavne abych nenachodil kilometry, kdyz pujdu kourit....vyborny citat, ktery ukazuje postoj kuraku k zivotu :)

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Kubera vám to kuřákům nandal ... co? :-D

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Já chodím do různých hospod už asi 25 let. A to několikrát týdně. Ale v posledních letech mám pocit, že do hospod chodí stále méně lidí. A ono se není čemu divit. To točené pivo je poměrně drahé. V Praze 30 - 40 Kč. Minulý týden jsem byl v jedné hospodě v Praze a tam chtěli 40 Kč za Gambrinus desítku. Taková drzost. Takže si myslím, že se bude čím dál víc lidí přesouvat z hospod někam do garáží a nebo kočárkáren a buď se složí na sud, nebo tam budou pít lahvové z Lídlu za 9,90 Kč. A hospodský to může i s celým zákazem kouření a EET zavřít a jít na pracák.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Libor
  Libor (anonym)

  Já chodím do různých...Neboj, jakmile začne platit zákaz kouření, tak do hospod začnou chodit lidi, co na to mají, ale kterým vadilo, že po každé návštěvě hospody smrděli a museli hned všechno prát (a ono takové praní také není zadarmo). Kdzž stojí pivo 40, tak si jich nedám 5 nebo deset, ale jedno, dvě - pokecám s kamarády a jdu dom - za cigára daj lidi víc.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Já chodím do různých...V ČR ještě do putyk chodím, ale v Německu chlastám jak bezďák u pump. Je to už přes 15 let co tam zakázali chlastat vevnitř, takže musím být s plechovkou na ulici. Jenže je to velký cenový rozdíl. V Minden mají v putyce žejdlík (0,4) Budvaru za čtyří éčka, kdežto u pumpy mně půlitrová plechovka vyjde za 1,5 é. Dopadnem u nás v ČR brzy také tak. V Praze? Bydlel jsem tam 12 let (většinou na Proseku) a jsem rád, že už v tý Praze nebydlím (i když ji mám na jednu stránku hodně rád, už starý Humboldt tvrdil, že je ta Praha nejkrásnějším městem na světě). Jenže jsem se musel smát, když mně na Proseku u Netopýra jeden borec řekl, že v Praze už nebyl 5 let (Zákaz kouření v paluších mne jako nekuřáka až tak netankuje, jenže k tomu protikuřáckému džihádu se nepřipojím ani náhodou, většina kámošů jsou totiž kuřáci. To pak budu dřepět v paluši sám?

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Zakazování všeho mi též...Stupidnější příspěvek než tu napsala paní Jana jsem neviděl. Copak si to stát navybírá na spotřební dani? Jenže ten stupidní nápad není nic nového pod sluncem. Obdobně psal největší obřízkový křižák Dr Peter Charles Remondino, kterému se podařilo zmagořit celé USA: Ti, co si ponechali své předkožky by měli podle Dr Remondina platit citelně vyšší zdravotní pojištění "protože obřezaný dělník ve mlýnici nebo obřezaný brzdař nebo obřezaný strojvedoucí zatěžují zdravotnický systém méně než neobřezaný krejčí nebo neobřezaný hodinář". Obřízka byla dle něho brána jako léčba a prevence století, která osvobodila penis od tlačení předkožkou a umožňovala žaludu, aby "nabyl skutečného tvaru". Takto psal Dr Remondino ve svém třistastránkovém"veledíle": "HISTORIE OBŘÍZKY; od nejstarších dob až do současnosti; morální a fyzické důvody k jejímu provádění.", které vydal v roce 1891. Paní Jano, nezlobte se na mne, ale kdyby ta vaše blbost zvonila, tak by to cinkání bylo slyšet z Prahy přinejmenším až do Olomouce.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  U nás na vsi, kde bydlí asi 130 lidí máme už léta nekuřáckou hospodu. Ale žádný nekuřák do ní nechodí. Všichni jsme kuřáci, včetně pana putykáře. Chodíme kouřit ven. Často se stane, že zrovna všichni kouříme venku a ta hospoda je úplně prázdná. A když je moc velká zima, tak kouříme u hajzlu.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Je
  Je (anonym)

  to do nebe volající.Já politice nerozumím,ale na určité stránky jsem už tak alergická,že je raději ani nečtu.Jak je to vůbec možné,že oni sami si přidávají tisíce,jídlo mají za dvacku a nám obyč lidem přidají o nějakou stokorunu.Stejně se ale všechno zdražuje.Ono už to nechce jenom mluvit a psát na netu,ale jít do ulic,protože tohle už by si občané neměli nechat líbit.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele když
  když (anonym)

  to do nebe volající.Já...prohulíš 1200,.Kč měsíčně, tak tady moc nenadávej.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Jenom,
  Jenom, (anonym)

  prohulíš 1200,.Kč...oni okolo 4 tis,protože si kupují drahé cigarety.A pořád mě nestalkuj.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele víš
  víš (anonym)

  oni okolo 4 tis,protože si...že za 14400.-Kč bys pořídila docela pěknou dovolenou? Pořád pištíš jak si chudá, že tě milenec nevzal ani k moři, ale sama nic neušetříš. Mimochodem, proč si nenajdeš dobře placenou práci a jen fňukáš tady?

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele jinak
  jinak (anonym)

  jsem zvědavý, kdy zakážou v hospůdkách utopence, salám s cibulí, hranolky, chleba se škvarky, atd., protože to je přeci také škodlivé. A pivo si budete moct dát jen jedno, druhé už škodí....

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele H.
  H. (anonym)

  Fajn, takže teď budou kuřáci kriplovat před hospodami, překážet kolemjdoucím, rušit krafáním ostatní lidi v ulici (v létě jsou blbečci obzvlášť slyšet) a chodníky budou poseté vagjly. Nekuřáci, radujte se! Já sama jsem nekuřačka a byla jsem smířená s tím, že když půjdu někam do hospody, pokud bude kuřácká, tak prostě načichnu - převlékám a myju se denně, takže mi to až tak nevadí - no a pokud bude nekuřácká, tak prima. Mohla jsem si vybrat, ne? V naší ulici se restaurace změnila na nekuřáckou a zatímco předtím jsem ji téměř neregistrovala, teď to tam vypadá jak jsem výše popsala.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele to je hrůza
  to je hrůza (anonym)

  jsem zvědavý, kdy zakážou...Ty jsi ale debil zaostalej. Klidně si žer cokoliv, když tím nikomu neškodíš. Stydím se za takové spoluobčany jako jsi ty. Sto let za opicema a v hlavě nasráno.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele nejsem zaostalý,
  nejsem zaostalý, (anonym)

  Ty jsi ale debil zaostalej....jen vím, v co by se mohla tato blbost zvrtnout. Nebo si myslíš, že žrouti a alkoholici nemůžou nikomu ublížit? Mohou, třeba daňovým poplatníkům, který platí jejich nemoci. Proč se nejdřív nezaměřili na hulení v autě nebo doma dětem pod nos? Řidič bafá dětem pod nosem, nevěnuje se řízení, když hledá cigára a zapalovač, a to nikomu nevadí. Poruučet lidem, co mají či nemají ve svém podniku dělat, to nepochopím.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele ano,
  ano, (anonym)

  Fajn, takže teď budou...toto je pravda. Když jdu do hospody, vyberu si nekuřáckou, když jednou za čas vlezu do kuřácké, tak existuje pračka a sprcha. Takže nás čekají chodníky plné vajglů a vyřvávání do noci od opilých kuřáků.

  Led 20, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Pokud to naši politici myslí s ochranou zdraví obyvatelstva vážně, pak je potřeba plošný a absolutní zákaz nejen cigaret, ale i veškerého alkoholu, včetně piva. Uvědomí si už někdo, jak obrovské škody napáchaly tabákové výrobky a alkohol? Dále uvalit vysoké daně na všechny nezdravé potraviny ( sladká a tučná jídla, kofeinové nápoje, maso....) Naopak podporovat vegetariánskou a veganskou stravu. K výraznému snížení příjmů do státního rozpočtu by nemuselo dojít, neboť by nevznikly výdaje na léčbu nemocí, které vznikají v důsledku požívání výše uvedených pochutin a potravin.

  Led 21, 2017
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Pokud to naši politici...Ono pane Karle záleží na více faktorech.Pokud se třeba ten alkoholik denně jen opíjí do němoty tak je to jeho věc a ostatním to může být fuk,je to jeho zdraví.Pokud ovšem pod vlivem alkoholu někomu ublíží na zdraví(třeba agrese nebo dopravní nehoda) tak je za to trestán a je to správné.Spousta magorů někoho zabije pod vlivem různých látek a kuřák není výjimka.Jen s tím rozdílem,že kuřák druhého člověka zabíjí pomalu,dluhodobě a nenápadně.Proč by neměl být trestán?Proč by zrovna kuřák měl být výjimkou?Kouření je prokazatelně natolik škodlivé všem(kuřákům i nekuřákům),že každý zákon proti němu vítám. I ta sokromá,kuřácká hospoda,za kterou se tu každý bije musí vyvětrat ty škodliviny.Kam je vyvětrá?Jasně že ven,mezi lidi.Vítám každý zákaz,který znepříjemní kuřákům život.Zkuste si představit(jen tak obrazně),že by zákaz nebyl vůbec žádný,kouřit by se smělo úplně všude-v práci,ve škole,v nemocnici,na dětském hřišti-zkrátka všude.Jak by to vypadalo?Ruku na srdce-vážně myslíte,že by kuřáci byli ohleduplní? V žádném případě ne(jak ostatně ukázala minulost).Kuřáci jsou naprosto bezohlední a pokud jdou někam stranou,je to proto,že musí,dobrovolně se z nich neomezí nikdo!Kuřák si nezaslouží ohleduplnost ani svobodu! Kouření je nemoc,která se musí vymítit ze společnosti.Přeji si(i když je to nereálné) aby tu platily zákony jako na Novém Zélandu.Tam v hlavním městě úřady povolily kouřit jen na soukromém pozemku(prakticky jen doma),za kouření všude jinde jsou pokuty ve výši několika měsíčních platů a zároveň cigarety během týdne podražily o 300 procent.A navíc tam vláda má plán,že do roku 2035 bude první oficiálně nekuřáckou zemí na světě,protože chtějí postupně zlikvidovat jak výrobu tak dovoz tabáku v celé zemi.A tak by to mělo být na celém světě,protože nic horšího něž cigarety a drogy nemohl BLB,který si říká člověk,vymyslet!Jsem rád alespoň za ten malý krok tady u nás v Čechách.Ať jde celé kouření jednou provždy do hajzlu!!!

  Led 21, 2017

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama