Reklama

Pasivní kouření též zabíjí!

Na nebezpečí pasivního kouření má veřejnost upozornit již třináctý Světový den bez tabáku, který každoročně připadá na 31. květen. Letos je cílem vyzvat kuřáky k větší ohleduplnosti. Mottem akce se proto stane slogan Tabákový kouř zabíjí i nekuřáky, řekla novinářům Eva Králíková z Pracovní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku při České lékařské společnosti.

"Když kuřáci nejsou omezováni, měli by být ohleduplní k okolí. Nejsme proti jejich kouření. Není to boj proti kuřákům. Je to ochrana nekuřáků," upřesnil cíl kampaně Jiří Kozák z české komise evropské zdravotnické asociace proti kouření. Upozornil, že závislost na nikotinu lze považovat za nemoc.

Pasivní kouření, tedy vdechování tabákových zplodin, způsobuje podle odborníků stejná onemocnění a úmrtí jako kouření aktivní, i když v menší míře. V ČR na následky kouření ročně zemře 23.000 lidí, z toho několik set pasivních kuřáků.

Vdechování tabákového kouře má negativní dopad zvláště na děti. Pokud matka kouří v těhotenství, ovlivňuje nepříznivě růst, vývoj nervové soustavy i budoucí soustředění svého potomka. Děti kuřaček jsou pak náchylnější k nádorovým, srdečně-cévním i dýchacím onemocněním. Stejné choroby postihují i dospělé. "Není na tom nic agresivního, když si bráníme čistý vzduch," dodala Králíková.

Podle senátorky Zuzany Roithové jasný plán státu, jak omezit reklamu na tabákové výrobky, neexistuje. "Boj musí jít ruku v ruce s dalšími daňovými opatřeními," řekla Roithová.

Reklama

Případná opatření a stav v ČR popisuje takzvaná bílá kniha, kterou podle britského vzoru připravili čeští lékaři. Nyní ji předložili k veřejné diskusi poslancům, odborníkům i zájemcům o tuto problematiku.

Zdroj: ČTK -Kateřina Krausová

Reklama

Komentáře

Jindrich Voboril (Út, 5. 6. 2001 - 02:06)
Jen bych rad pripomel prohlaseni WHO priblizne pred dvemi lety, ve kterem WHO upozornuje na to, ze teorie pasivniho koureni se nezaklada na validnich datech.

Jindrich Voboril - toho casu student postgradualniho studia JMU Liverpool, obor Drug Use & Addictions.
Diana DeSotto (Út, 19. 10. 2004 - 10:10)
S varovnými cedulkami"kouření může zabíjet" atd. jste akorát tak vzvolali chuť u nových lidí kouřit. Je in sbírat tyto kolky....
Martin (Čt, 18. 5. 2006 - 13:05)
ty jejich cedulky kouření může zabíjet atd. jsou úlně k ničemu protože to nikoho neodradí spíš naopak kouří spíš čím dál tím více myslím že by spíš pomohly obrázky rakoviny plic atd.
Lucka (Čt, 22. 3. 2007 - 14:03)
Ty kecy na těch krabičkách mě absolutně nezajímají...nemyslím že to, když člověk kouří tak muze mít rakovinu....Rakovinotvorné buňky má každý z nás v těle a záleží jen, jestli propuknou a nebo ne, je to dáno i dědičností.....např. moje babička nepila a nekouřila a zemřela na rakovinu, která se u ní projevila.....takže si nemyslím že cigarety mají na to vliv...no každopádně si myslím, že kuřáky neodrádí nějaké zdražení o 6 Kč....
pro lucku (Čt, 22. 3. 2007 - 20:03)
Mila Lucko, je hezke, ze vis, ze rakovina je ovlivněna i geneticky a jak sma rikas, mame dispozice pro rakovinu a ty se bud mohou ci nemuseji projet-ale prave toto projeveni se je spusteno urcitymi faktory, jako jeden z hlavnichfaktoru je Cigaretoý kour. To ze tvoje babicka nekourila nepila a na rakovinu umre a jini piji huli a neumrou jsou jen schody nahod a vice mene vyjimky. Kazdy rozumny clovek to vi a nebo to aspon uzna. Studentka biologie-chemie fakulty prirodovedy...
www.stopkoureni.cz (Čt, 29. 3. 2007 - 11:03)
Petice proti kouření ve veřejných prostorách: www.stopkoureni.cz
www.stopkoureni.cz (Čt, 29. 3. 2007 - 11:03)
Jj, jenomže kouření není jen rakovina, ale taky třeba poškození srdečně-cévního systému, zvýšení kazivosti zubů, urychlení stárnutí, vyvolání astmatického, epileptického nebo migrenózního záchvatu či vyšší riziko, že se dítě narodí s ADHD.
NAUTILUS (St, 3. 12. 2008 - 10:12)
Pochcipejte vy kuracky kurvy.Nechal bych vas platit zdravotni.a taky eko.dan protoze cig.kour je horsi nez diesel motor.
Karel (St, 3. 12. 2008 - 10:12)
Kouření zabrání jen zvyšování ceny cigaret a striktní zákaz kouření na určených místech. I dborníci se shodují, že nad 100 Kč za krabičku budou kouřit už jen skalní kuřáci. Otázkou ale je, jakou náhražku si potom seženou ti občasní kuřáci.
ALEX (Ne, 14. 2. 2010 - 00:02)
ty jejich cedulky kouření...naprosto souhlasím
Ali (St, 26. 5. 2010 - 20:05)
I když si zapálíte jen večer dvě až tři cigarety,tak vám to uškodí?Líkař mě říkal,že to je nepatrné množství o kterím se nemusíme bavit.Co vy na to?
Petr (Út, 9. 10. 2012 - 10:10)
Jestli žijete s někým kdo kouří a vadí vám pasivní kouření doporučte mu nebo kupte elektronickou cigaretu a bude po problémech. Našel sem i stručné články jaké výhody e cigaro má na http://egoelektronickacigareta.cz/
Bibina (Út, 18. 2. 2014 - 15:02)
Pořád se jen kecá o kouření, ale co takhle chlastání. To nikomu nevadí?, Víte kolik je roźvrácených rodin kvůli alkoholismu, kolik už bylo zavražděno lidí / dětí,manželek/? Kolik havarii na silnici způsobil opilý člověk a přejel osoby, atd!!! U nás nedávno zavraždil opilý člověk manželku a dítě. Překouřený člověk nikomu nic neudělá a opilec, já sama jsem s takovým žila, hrůza!!!! A ještě jsou na chlast v televizi reklamy! Hnus!
Reklama