Reklama

Poruchy vyvolané požíváním alkoholu

Alkohol je v našich krajích nejčastěji užívanou psychoaktivní látkou. V roční spotřebě alkoholu na jednotlivce patříme k zemím s nejvyšší konzumací a z toho plyne i častost a závažnost komplikací, které alkoholismus přináší jak v oblasti zdravotní, tak společenské. Uvádí se, že sedmdesát procent vražd je spácháno pod vlivem alkoholu.

Akutní intoxikace se jako prostá podnapilost projevuje psychickou uvolněností, ztrátou zábran v kontaktu, mizí úzkost, zvyšuje se sebevědomí. Nápadná je porucha koordinace pohybů, dochází k zpoždění reakcí, což může vést např. při řízení automobilu k tragédii.

Hladinu alkoholu v krvi zjišťujeme Widmarkovou reakcí, alkohol lze zjistit i v moči. Hladina alkoholu v krvi (a1koholemie) přesahující 0,3 promile jednoznačně svědčí pro požití alkoholu. Lehké podnapilosti (ebrietě) odpovídá alkoholemie do 1,5 promile. Hladina v rozmezí 1,5-2,5 promile odpovídá středně těžké opilosti, hodnoty nad 2,5 promile již značí těžkou opilost. Při alkoholemii kolem 5 promile dochází ke smrti.
K orientačnímu zjištění přítomnosti alkoholu v dechu se užívá detalkolových trubiček.

Někdy se může dostavit na požitý alkohol (bez ohledu na jeho množství) zcela neobvyklá reakce (patická opilost) charakterizovaná kvalitativní poruchou vědomí s agresivním chováním, kdy takto intoxikovaný jedinec může jednat i proti svým zásadám. Jde v podstatě o mrákotný stav, na jehož průběh má jedinec výpadek vzpomínky. Tento stav v praxi nutno odlišovat od běžných okének (palimpsestů), která označují výpadek paměti na zpravidla krátké, dobře ohraničené časové úseky akutní prosté intoxikace, během níž se nevyskytly žádné abnormní reakce na alkohol. Tato porucha je dána jenom tím, že požitý alkohol zabránil uložení příslušných vzpomínek paměti.


Škodlivé užívání vede v průběhu let k předčasnému rozvoji aterosklerózy se všemi komplikacemi (srdeční infarkt, cévní mozkové příhody), k vředové chorobě, jaterní cirhóze, poruchám pankreatu, ledvin a k mnoha dalším poškozením. Průměrný život alkoholiků je nejméně o deset let kratší ve srovnání s ostatní populací. Časté jsou deprese a sebevražedné pokusy.

V průběhu rozvíjející se závislosti se zvyšuje tolerance alkoholu, takže k dosažení požadovaného účinku je nutno zvyšovat dávky. Dostavují se několikadenní tahy, alkoholik se povahově mění, hrubne, ztrácí pocity odpovědnosti, lže, vyhledává důvody, proč musí pít (své pití racionalizuje), chorobně žárlí a hrubě narušuje citová pouta. Dochází k rozvratu rodiny a k problémům v zaměstnání. V posledním stadiu alkoholismu prudce klesá tolerance, alkoholik se opije již třeba po dvou pivech. Z nedostatku peněz požívá náhradní nápoje, např. čisticí prostředky, které uspíší jeho smrt.


Jako typický odvykací syndrom se objevuje delirium tremens, psychotický stav charakterizovaný kvalitativní poruchou vědomí, třesem, pocením, psychomotorickým neklidem, úzkostí, iluzemi a halucinacemi. K deliriu dochází zpravidla ve večerních hodinách, nemocný se nejistě rozhlíží a vylekaně reaguje na běžné zvuky. Časté jsou zrakové halucinace drobných zvířat (mikrozoopsie, např. myší), mohou se vyskytnout epileptické záchvaty. K deliriu dochází většinou do 24-36 hodin po posledním napití; setkáváme se s ním poměrně často na chirurgických odděleních, kam jsou alkoholici přivezeni po úrazu utrpěném v důsledku opilosti. Velký neklid a zpravidla špatný celkový zdravotní stav postiženého vedou k vyčerpání, horečce, zápalu plic a někdy i ke smrti.


Z psychotických komplikací dlouhodobého zneužívání alkoholu je nejčastější alkoholová halucinóza, projevující se sluchovými halucinacemi a silnou úzkostí s maximem ve večerních a nočních hodinách.

Korsakovova psychóza začíná bouřlivě halucinacemi, bludnou produkcí a neklidem při současném narušení paměti. Po odeznění akutních psychotických příznaků může přetrvat ztráta vštípivosti paměti jako trvalý stav (korsakovský amnestický syndrom).

K trvalým následkům alkoholismu patří též povahové změny (zhrubnutí, lehkomyslnost, žárlivost) a demence.


Pokud žena závislá na alkoholu požívá alkohol i během těhotenství, dojde u plodu k fetálnímu alkoholovému syndromu (FAS), který je mj. charakterizován defekty ve tvaru lebky a končetin a mentální retardací.


Léčení


Léčení alkoholismu je založeno na psychoterapii, jejímž cílem je pacienta podrobně seznámit s problematikou alkoholismu a dovést ho k příslušnému náhledu a abstinenci. Probíhá převážně jako skupinová, na níž se do určité míry účastní i rodinní příslušníci a vyléčení pacienti. Pokud léčba probíhá jako ústavní, velkou roli hraje též terapie režimová a tělesná výchova. Z biologických postupů se do dnešní doby používá alkohol-antabusová reakce, během níž dochází k blokádě odbourávání alkoholu v těle Antabusem (disulfiramem). Vzestup hladiny acetaldehydu vede ke krajně nepříjemnému napětí, zrudnutí, tachykardii a ke zvýšení krevního tlaku. Antabus se podává dvakrát týdně, pacient musí tablety spolknout pod dohledem sestry, která tento výkon zapíše do jeho příslušného průkazu. Ustavní léčba trvá zpravidla tři měsíce, léčba nařízená soudem mnohem déle (,?do té doby, než splní svůj účel"). O naprosto dobrovolnou léčbu bez dohledu zdravotnického personálu se pokoušejí závislí jedinci ve společnostech Anonymních alkoholiků.


Lečba deliria tremens spočívá v podávání psychofarmak (Heminevrin, haloperldol, tiaprid, diazepam aj.) a v symptomatické léčbě hrozících komplikací (dehydratace, srdeční selhání, zápal plic apod.). K delirujícímu pacientovi je nutno přistupovat opatrně, nelze vyloučit neočekávaný úder. Jeho zvýšené sugestibility však lze dobře využít k podání nápoje a k aplikaci injekcí.

K léčbě alkoholové halucinózy a dalších psychotických komplikací používáme neuroleptika.

Při trvalých závažných alkoholem podmíněných duševních poruchách je někdy nutno zvažovat úpravu způsobilosti k právním úkonům. Jedinci závislí na alkoholu jsou zcela nevhodnými partnery pro manželství.


Zdroj: Eva Malá, Pavel Pavlovský - Psychiatrie, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Sky-pi (Út, 3. 12. 2002 - 15:12)
Tak to je husty! ..jako fakt nevim jak takovyhle svinctvo muze bejt volne pristupny a jeste podporovany reklamou a na druhy strane je rozhodne mirnejsi latka jakou je THC (marihuana) zakazovana pod hrozbou odneti svobody az na nekolik let!!! To je uplne absurdni! Neznam nikoho, zadnej pripad, ze by nekdo pod vlivem marihuany zabil - u alkoholu pry onech 70% -tomu se mi ani nechce verit,ale i kdyby to byla polovina tak je to fakt hodne. Legalize marihuana! ;-)
kačaba (Po, 28. 8. 2006 - 18:08)
Ahoj,tak to je fakt síla a pak že cigarety jsou hnus a ministerstvo varuje...???neznám kuřáka cigaret kterej by v agresivitě málem zabil a druhej den si nepamatoval vůbec na nic jako je to u alkoholu,a těch reklam na alkohol až je to kolikrát nechutný,neřeknu příležitostně,či pro nějakou normál zábavu,ale to co jsem četla poznávám velmi dobře :-(
Honia008 (Út, 30. 1. 2007 - 18:01)
Muje maminka je silna alkoholička,loni v unoru jsme kvuli tomu vyhořeli a všichni jsme se ocitli na ulici-byt se pak zpraqvil ale dnes je skoro bezdomovkyně a nejhorší je že má ještě 4 nezletilé děti,kterým nevím kde je konec a ja nevím jak jim mam pomoct...Sice pracuju,ale peněz není zrovna nejvíc-fakt jsem ne dně...
Vlada (Pá, 28. 9. 2007 - 21:09)
Pane Boře.Syn taky chlastá a taky blbne.
Celý článečk má více či méně informativní charakter, nějaké fundované rady....
Se zde těžko najdou..
Admira (Po, 30. 5. 2011 - 19:05)
Alkohol je pro někoho lék,ale pro mě zcela k ničemu.Raději se napiji čisté vody.A
Jitka (Po, 25. 7. 2011 - 13:07)
Dobrý den ,prosím vás o rau nebo možná vysvětlení a pochopení eho je alkohol schopný,mám kamarádku ,která má dvě děti a pracovala jako učetní na soudě tudíž byla i chytrá ,ale problém byl,že se ráda napila jenže poslední roky měla i veliký stres v práci ,tudíž brala k pití i léky na deprese při ,kterých byla zlá a napadala děti i muže,který ji díky jejímu stavu opustil i se synem po čase odešla k otci i dcera nebot se přestala zajímat o vše měla marodní a tudíž více času skočit si pro krabku jak říkala to co píšu je strašné ,ale moje vzpomínky se vrací k tomu jaká byla dřív s dětmi pořád na kole bruslích ,víletech a doveloných u moře a ted už je to víc jak rok co střídala peči v psychiatrické léčebně na ,kterou byla odvezena na poslední chvíli neměla tep ,nebyla při vědomí a ležela pomočená na posteli ,bohužel jsem se snažila kontaktovat včas doktora i jsme volali sanitku ,aby ji odvezli vždy řekla,že nechce tak odjeli až ten osudný den už nemohla říci nic tak byla v nemocnici snad víc ak pul roku dnes je v ustavu v litoměřicích,ale její stav je po roce a diagnoze alkoholová demence neměnný nepamatuje si nic ,málo mluví moč neovládá proto ma celou dobu plenky a od odvozu sanitky což je víc jak rok se nepostavila na nohy tudíž je na vozíku,měla spousty kamarádek ale dnes za ni jezdí jen manžel a děti někdy její rodiče a já ,když můžu a moje psychika mi to dovolí nebot každá moje návšěva je pro mě trápení na několik dalších dní bolí mě to a nemužu pochopit to,že se snad už nikdy neuzdraví prosím vás o vyjádření možná nějaký nadějný postup při odumření mozkových buněk jestli se s tímto stavem jěště dá něco dělat byla bych vám moc vděčná nebo cokoliv aabych to pochopila snad i já děkuji moc Jitka
schizák (So, 1. 12. 2012 - 06:12)
ČTI-až na dno?!mudr.C.SC JAroslav SKÁLA --advent ORION..Čtyři největší vrahové
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
P.R (Čt, 19. 3. 2015 - 14:03)
Filipským 4:6
" Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu."
Jarmila (Čt, 12. 11. 2015 - 14:11)
Ziji s alkoholikem a ji jsem se snim rozesla ale slibil ze pit nebude a taky to mesic vydrzel na varil mi svacinu mi nachystal ale tet se vse vratilo do starych koleji ponizuje me urazi moji rodinu a hlavne mlati uz nevim co mam delat
Reklama