Kalifornie má problémy s legálním prodejem marihuany

Mají reklamy v tisku a na internetu, kde uvádějí telefonní čísla a adresy, a tímto způsobem nabízejí vzorky zdarma novým zákazníkům. Najít v Kalifornii prodejce marihuany je tak jednoduché, jako zjistit, kde je nejbližší kavárna Starbucks, uvedla agentura Reuters.

Vládní razie však tento druh obchodu, který je v Kalifornii legální již deset let, ohrožují. "Není žádný způsob, jak se na to připravit," říká Joby, který odmítl uvést své příjmení ze strachu, že policisté u něj provedou prohlídku. "Děláme vše legálně, jak je to jen možné, ale oni (federální vláda) říkají, že dáváme příliš mnoho," dodává.


Joby má několik set zákazníků. Jedním z nich je sedmašedesátiletý muž, který je již 17 let HIV pozitivní. Na lékařský předpis jim může dát plnou misku marihuany (nebo i více, když je třeba), která jim pomůže překonat bolest, nevolnost, či psychické problémy. Federální vláda však tvrdí, že legální alternativa - tableta léku Marinol účinkuje dobře, ale aktivisté říkají, že některým lidem vůbec nepomůže.


Podle amerického ministerstva spravedlnosti je držení drogy nelegální. Jen některé státy dovolují vlastnit marihuanu ze zdravotních důvodů. Minulý měsíc provedla Agentura pro potírání narkotik (DEA) deset prohlídek u prodejců marihuany, zatkla pět lidí a zabavila více než 240 kilogramů marihuany. Podobná operace se uskutečnila již v lednu.


"Vyšetřování stále pokračuje," řekla Sarah Pullenová, mluvčí oddělení DEA v Los Angeles. "Kdokoli vlastní, či distribuuje (marihuanu), porušuje zákon," upozornila. Poukázala také na skutečnost, že poblíž míst, kde se marihuana prodává, dochází ve zvýšené míře k loupežím a další kriminalitě.


Kalifornie byla prvním státem, který legalizoval držení marihuany ze zdravotních důvodů, poté, co v roce 1996 voliči schválili zákon o její legalizaci. Odhaduje se, že zhruba 200.000 obyvatel Kalifornie je legálními uživateli této drogy. V celých Spojených státech je to asi 300.000 lidí. Registrace uživatelů je dobrovolná - v Kalifornii se zaregistrovalo jen zhruba 15.000 konzumentů.


V poslední době se do boje proti marihuaně pustila místní vláda, přestože její legální podklady v této otázce jsou vratké. Během několika týdnů po posledních policejních zátazích odhlasovala městská rada Los Angeles v poměru deset ku dvěma roční moratorium na zakládání nových výdejen marihuany. Současné výdejny se budou muset podřídit omezením. Rozhodnutí městské rady podpořily i lékařské kliniky, které se obávají, že obchod s marihuanou by se mohl vymknout kontrole.


Samotné výdejny marihuany jsou často chráněny ocelovými dveřmi a sofistikovanými bezpečnostními systémy. Jejich zdi jsou polepené plakáty, na nichž se vysvětluje zákon o marihuaně. Jeden z nápisů varuje zákazníky, že porušení zákona může být trestáno jedním rokem vězení. Přes tato varování navštěvují výdejny marihuany desítky lidí denně. "Vše se děje v podstatě hladce, ale je trochu stresující vědět o možných raziích," říká Joe, další z prodejců marihuany, který rovněž z bezpečnostních důvodů odmítl prozradit celé jméno.


Podle aktivisty Chrise Hermese jsou prohlídky hrozbou pro lidi, kteří spoléhají na bezpečný přístup k marihuaně. "DEA využívá svou moc a vliv k tomu, aby zastrašila celou populaci," říká. Joby tvrdí, že po každé razii mu volají zákazníci, aby se zeptali, zda je jeho obchod stále otevřený. Obává se, že pokud by byl nucen svou prodejnu zavřít, mohli by se jeho zákazníci stáhnout do ilegality. "Lidé by museli jít do ulic a kupovat to od překupníků. Když budou nuceni shánět ji sami, kdo ví, co se jim může stát," říká.


Zdroj: Reuters/ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Dr.GreenThunb
  Dr.GreenThunb (anonym)

  Porad vam to doprdele rikam CANNABIS 4 EVEr vy vubec nemate styl jeduine sisnsy star nebo white window ostatnu skunky atd... jsou slabe jak caj ..... na pic

  Říj 24, 2007
 • Obrázek uživatele aneta
  aneta (anonym)

  mno to je pravda

  Lis 05, 2007
 • Obrázek uživatele dr.Q
  dr.Q (anonym)

  Vsimli jste si te agresivni lzive propagandy co siri DEA? Je ukryta v clanku a treba ji nevidite.. Zamyslete se tedy nad vetou: "Poukázala také na skutečnost, že poblíž míst, kde se marihuana prodává, dochází ve zvýšené míře k loupežím a další kriminalitě." Jasne dany negativni psychologicky impuls populaci ze at daji ruce od marihuany pryc. Pritom jaka jina kriminalita tam muze byt krome vloupani do te vydejny? Ze by si dal 67lety deda mlecny vyvar z marihuany a sel nekoho okrast? Jak absurdni. Ale dulezite je pro ne sirit z teto nevinne byliny strach..tak to dela DEA a federalni vlada uz od roku 1937, kdy byl po predvedeni zmanipulovanych dukazu presvedcen kongres o takove mire skodlivosti marihuany jako ma treba kokain. Dnes kazdy vi ze to je nesmysl, ale vsechny generace se uz od mala ucili ze je to "hrozna" droga..proto ten dnesni stav zakonu, kazdy to ma vzite v mysli a tezko se to odstranuje.. a to se naramne DEA hodi.

  Lis 12, 2007
 • Obrázek uživatele Honza - hnidopich
  Honza - hnidopich (anonym)

  12. 11. 2007 21:11:16, dr.Q Vsimli jste si te agresivni lzive propagandy co siri DEA?............. cela amerika je jedna velka lziva propagana..:/

  Bře 03, 2008
 • Obrázek uživatele enyml
  enyml (anonym)

  Tvrzeni, ze na marihuane vznika zavislost jsou lziva, nesmyslna a nezakladaji se na ZADNYCH vedeckych studiich. THC neovlivnuje hlavni kmen mozkovy a tudiz nezpusobuje fyzickou zavislost. Psychicka zavislost je veci individualni a lze ji vysledovat napriklad u kavy, cokolady, sexu, hudby atd. Kdo se chce dozvedet o historii lzivych kampani proti marihuane, doporucuji dokumentarni film Grass, ktery je sleduje a analyzuje uz od tricatych let minuleho stoleti. Padly na ni miliadry dolaru, tisice lidskych zivotu bylo zmareno perzekuci a veznenim a je postavena na lzivych a vykonstruovanych argumentech. Zabery, kdy veteran z Vietnamu, drzitel dvou Purpurovych srdci dostal trest PADESATI let ve vezeni za drzeni pytliku neskodne byliny jsou otresne. Stejne tak je otresne, ze i dnes se najdou lide, kteri jsou schopni tyto lzi dale sirit a propagovat.

  Zář 05, 2008
 • Obrázek uživatele Mladý satyr
  Mladý satyr (anonym)

  Naprostý souhlas, je to celé obrovský podvod. Na tabáku je třeba daleko větší závislost, než na marihuaně.

  Říj 29, 2008
 • Obrázek uživatele nechta
  nechta (anonym)

  zavislost je po dlouholetém chronickém užívání ja dnes první den abstinuju po pjetiletém každodením užívání ajeto kruty.hold předcevzetí.uš si ani nevzpomínám kdysem měl v hlavě čisto jak dnes.já vihlášené hulič(_

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele misa
  misa (anonym)

  ahoj nemate nekdo naprodej marihuanu piste na sisca15"seznam.cz diky

  Dub 01, 2009
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama