Žloutenka a syfilis - nejčastější infekční choroby u drogově závislých

Nejčastější infekční choroby, které byly zachyceny mezi drogově závislými, bezdomovci a migranty v Praze, jsou žloutenka typu C a syfilis. Naopak HIV a tuberkulóza se mezi touto skupinou nevyskytují.

Vyplynulo to z ročního testování občanského sdružení Sananim. Testování, kterého se v Praze zúčastnilo téměř 900 toxikomanů, se konalo v rámci mezinárodního projektu Impact také v Bratislavě, Římě a Turíně.

    “Z průzkumu vyšlo, že je u nás velmi vysoké riziko šíření infekčních onemocnění, protože je poměrně velmi vysoké sdílení injekčního náčiní, je časté promiskuitní chování, 30 až 50 procent uživatelů drog má žloutenku typu C nebo ji prodělalo,“ řekl dnes novinářům Jakub Minařík, vedoucí Centra ambulantní detoxikace a substituce Sananim.

    Podle odhadů magistrátu je v Praze asi 6600 lidí závislých na drogách. Národní monitorovací středisko pro drogy a drogově závislé mluví až o 10.000 závislých. Více než polovinu tvoří bezdomovci, 33 procent z problémových uživatelů jsou ženy, 75 procent je nezaměstnaných.

    Pozitivní test na virovou žloutenkou typu C mělo 31 procent testovaných lidí, dalších 26 procent se nechtělo testovat, protože tvrdili, že žloutenku určitě mají. Syfilida se prokázala u 2,5 procenta lidí.

    Praha ale dopadla v mezinárodním srovnání velmi dobře z pohledu výskytu HIV a TBC. “Jejich výskyt nebyl u drogově závislých potvrzen,“ uvedl Minařík. “Pokud jde o HIV, dosáhli jsme toho hlavně proto, že se u nás začaly včas a plošně měnit nitrožilním uživatelům drog injekční stříkačky,“ dodal koordinátor projektu Jiří Richter, podle něhož se to ale může radikálně změnit, pokud společnost rezignuje na testování a výměny jehel.

    Testování také zachytilo pouze malé procento závislých migrantů. V Praze jich je podle průzkumu mezi toxikomany asi jen šest procent, testy v Itálii prokázaly až 20 procent závislých. “Může to být způsobeno tím, že pro migranty z postsovětských zemí, kde je výskyt HIV a TBC vysoký, nejsou dostupné specializované služby. Ale migranti jsou ti, kteří mohou rozjet epidemii,“ varoval vedoucí projektu v Praze Tomáš Vejrych.

    Mezi nejčastější drogy pražských toxikomanů patří dlouhodobě pervitin (75 procent), heroin (15 procent), buprenorfin (46 procent), alkohol (22 procent) a konopí (49 procent).

Zdroj: ČTK 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele pavlatko
  pavlatko (anonym)

  Je fakt, že žloutenka je nemoc narkomanů, ale teď jí přibude po záplavách, už teď VZP informuje, že přidá na její očkování: http://www.trijednicky.cz/produkt-mesice/vzp-prida-klientum-na-ockovani-proti-zloutence-a-nejen-tem-zaplavenym?strana=1

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Tak narkomani maji hlavně AIDS, ale takový feťácký sebranky neni žádná škoda.

  Čer 05, 2013
 • Obrázek uživatele Tramal
  Tramal

  Tak narkomani maji hlavně...Ty zmrde,ani jmeno nermas,se bojis,nebo co tady kydas za hovna.Zadna fetacks sebranka neni ty debile,jsem drogove zavisla,a nemam nemoc zadnou

  Kvě 02, 2016
 • Obrázek uživatele Tramal
  Tramal

  Ty zmrde,ani jmeno nermas,se bojis,nebo co tady kydas za hovna.Zadna fetacks sebranka neni ty debile,jsem drogove zavisla,a nemam nemoc zadnou

  Kvě 02, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama