Základní informace týkající se využití konopí k léčebným účelům v ČR

Počátkem loňského dubna nabyl účinnosti zákon číslo 50/2013, lidově přezdívaný konopná novela. Norma modifikovala některá ustanovení zákona o léčivech a zákona o návykových látkách, čímž otevřela dveře k legálnímu používání konopí při léčbě některých závažných nemocí. Na tuto možnost však dosud pacienti čekají marně.

- Konopí může být lékařem předepsáno ke zmírnění symptomů doprovázejících onemocnění, která jsou vyjmenována ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví číslo 221/2013 Sb. Jde především o roztroušenou sklerózu, HIV, Touretteův syndrom a chronickou neutišitelnou bolest.

    - Užívání konopí může v ideálním případě vést ke snížení dávek medikamentů užívaných k léčbě základního onemocnění. Může ale také pomoci při tlumení bolesti nebo potlačování vedlejších účinků léků, jakými bývají nevolnost či nechutenství.

    - Konopí obsahuje řadu účinných složek, zejména tetrahydrocannabinol (THC) a cannabidiol (CBD). Existuje několik druhů konopí s různým poměrem těchto účinných složek a jejich celkovým množstvím. Z těchto rozdílů pak vyplývají i různé účinky. Volba správného druhu konopí a způsobu jeho používání je věcí lékaře.

    - Lékař může pacientovi předepsat maximálně 30 gramů léčebného konopí na měsíc. Konopí je výhradně na elektronický recept, přičemž na jeden recept může lékař napsat jen množství na jednoměsíční léčbu. Konopí není možné předepsat osobám mladším 18 let.

    - Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů marihuany měsíčně nemusí řadě pacientů stačit. Vadí jim také předpokládaná vysoká cena léčebného konopí nebo to, že nemá být dostupné pro dětské pacienty.

    - Jeho užívání je spojeno s určitými riziky jako je možnost rozvinutí psychózy u osob, jež k tomu mají předpoklady, snížení počtu spermií u mužů nebo možnost vzniku psychické závislosti.

    - Léčebné konopí není hrazeno ze zdravotního pojištění.

    - Individuální pěstování konopí zákon nepovoluje. Od letošního dubna mohou podle zákona pěstovat léčivé konopí v ČR firmy s licencí od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ústav ale teprve připravuje výběrové řízení pro udělení licence.

    - Povolení k zacházení s konopím pro léčebné využití v současnosti mají tři firmy. Jedna z nich, slušovický Elkoplast, je zároveň držitelem licence pro import konopí. Marihuanu plánuje dovážet z Nizozemska.

    - Dovoz léčebného konopí do ČR nesmí překročit limit daný OSN, který činí 36,62 kilogramu za rok.

    - Cesta k legalizaci konopí pro léčebné účely v ČR začala v polovině srpna 2011 zveřejněním Petice za léčebné konopí, kterou podepsalo skoro 60.000 osob. Petici podpořil mimo jiné i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Pod záštitou premiéra Petra Nečase (ODS) vznikla ještě v srpnu 2011 pracovní skupina, která během následujícího čtvrt roku vypracovala návrh nutných legislativních změn. Poslanecká sněmovna se návrhem začala zabývat počátkem června 2012 a schválila jej 7. prosince téhož roku. Poté co návrh zákona schválil i Senát a podepsal jej prezident, vyšla norma počátkem března 2013 ve Sbírce zákonů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele blackmoore
  blackmoore (anonym)

  THC není návyková látka, at se už konečně přestane lhát o konopí,, na bolest je účinnější než morfium,CBD je bez omamného efektu, konopí je schopno vyléčit rakovinu a dalších 95% všech známích nemocí,to by ale farmacie byly bez kšeftů, medicína nás oblbuje,, nevěřte jim, za vším je byznys

  Dub 24, 2014
 • Obrázek uživatele Zeleny Muzicek
  Zeleny Muzicek (anonym)

  Super... Vyzera to tak, ze v CR je to s predpisovanim tzv. "medicinskej marihuany" na viac nez dobrej ceste. Zial, je velka smola, ze nasa debilna SR je v tomto smere snad 100 rokov za opicami. Miesto toho, aby pristupila na rovnaky model, miesto toho bude samozrejme i nadalej prostrednictvtom statom riadenej fizlarne, zatvarat ludi do basy co len za napr. necely 1 gram Mediciny. Ved ako inak... Nech zije nasa sk*rv*na policia a jej sk*rv*ne prostriedky. Nas slavny tzv. "minister vnutra" bude radsej riesit prostrednictvom SK "fuck off" policie hocijaku kokotinu... Eventualne necha nasich slavnych fizlov strielat po NEVINNYCH LUDOCH (na tuto temu sa uz vyjadril nejeden politik a uznal, ze nasa slavna policia sa sprava v podstate jak na "Divokom Zapade"). Hlavne, ze barak ministra obrany je viac nez dotatocne chraneny, napokon... ja byt na jeho mieste, tak sa uz pomaly tiez obavam reakcii ludi, ktori by sa pomaly, ale iste mohli riadne NASRAT a vykonat napr. taku mensiu defenestraciu... Avsak... nech si este uzije nejaky ten cas svojej UUUUZAASNEJ SLAVY (akoby nestacilo, ze sam Kalinak vyzera jak Mefistofeles)... osobne si myslim, ze prilis dlho to uz tejto vlade nevydrzi. Staci, aby siel do riti palovej konecne cely skurveny hranaty zajebany Fico a nasledne spolu s nim pojdu aj vsetci jeho slavni ministri... Nasledne sa SNAD ujme zakonov vlada, ktora sa konecne rozumne postavi i k problematike Zelenej Mediciny... Ak nie, tak pomaly, ale isto zacnem zvazovat odchod z tejto SKURVENEJ pro-komunistickej krajiny!!!

  Kvě 01, 2014
 • Obrázek uživatele L.
  L. (anonym)

  Hezký den, můžu se zeptat, z čeho čerpáte informaci o limitu stanoveném OSN na 36,62 kg? Děkuji.

  Kvě 20, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama