Reklama

Bude Nový Zéland do roku 2025 bez kuřáků?

Novozélandský parlament tento měsíc schválil zákon, který chce zakázat konzumaci tabáku na Novém Zélandu. Zákon je součástí politiky proti kouření, kterou za posledních více než deset let prosazovaly různé vlády

Vláda chce odradit kuřáky od toho, aby s kouřením pokračovali, a zabránit mladým, aby s kouřením vůbec začali. Proto plánuje postupně zvyšovat věk lidí, kterým je zakázáno prodávat tabákové produkty. Od 1. ledna příštího roku si lidé narození po roce 2008 nebudou vůbec smět kupovat cigarety, a ani poté, co dosáhnou plnoletosti.

Vláda chce také snižovat koncentraci nikotinu v cigaretách. Počet autorizovaných prodejců cigaret se má snížit z aktuálních 6000 na 600. A další opatření míří na peněženky. Cena cigaret každoročně roste a balíček v současnosti stojí zhruba 40 novozélandských dolarů (přes 600 korun).

Zákon je součástí plánu, který byl schválen před zhruba deseti lety a jehož cílem je dosáhnout do roku 2025 země bez kuřáků, což znamená, že jejich podíl v populaci má klesnout pod pět procent. Jedná se o výrazně nadstranický plán, který bez výjimky dodržovaly všechny vlády, které se u moci vystřídaly v posledním desetiletích. Řada opatření již vstoupila v platnost, například zákaz kouření na veřejnosti, který se týká pláží, parků a také zahrádek barů a restaurací.

Zákon schválený parlamentem má přispět ke snížení podílu kuřáků na celkové populaci pod pět procent. V současnosti kuřáci tvoří zhruba osm procent obyvatel Nového Zélandu, což je zhruba 420.000 lidí. V Česku podle údajů Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) kuřáci tvořili v loňském roce zhruba čtvrtinu populace starší 15 let.

Reklama

Zákon se naopak nevztahuje na elektronické cigarety a další obdobné produkty, uvádí stanice CNN. Jejich obliba stoupá především mezi mladými Novozélanďany. Elektronickou cigaretu kouří něco málo přes osm procent obyvatel.

Kvůli zákazu kouřit na veřejnosti se výrazně změnil pohled na kuřáky. Někteří obyvatelé je považují téměř za odpuzující. Lidí, kteří přestali kouřit, je ale v posledních letech o něco méně. A vývoj není rovnoměrný mezi všemi etnickými skupinami. U tichomořských komunit a u Maorů je podíl kuřáků stále dost vysoký.

Díky schváleným opatřením vláda doufá, že na zdravotnických výdajích ušetří v přepočtu 120 miliard korun. Každoročně na Novém Zélandu umírá v souvislosti s kouřením na 5000 lidí.

mso-ansi-language:CS;mso-fareast-language:CS;mso-bidi-language:AR-SA">(ČTK/RFI)

 

Reklama

Komentáře

Reklama