Benzodiazepiny a závislost

V medicíně se jedná o vůbec nejpoužívanější psychofarmaka, prakticky všechna dnes užívaná anxiolytika patří do této skupiny.Jsou velmi často zneužívána jak uživateli drog, tak běžnou populací a lékaři je mnohdy dosti neopatrně a dlouhodobě předepisují. Jsou součástí mnoha domácích lékárniček.

Kromě anxiolytického účinku mohou mít také sedativní, hypnotický, antiepileptický, protikřečový a centrálně myorelaxační účinek (konkrétní účinky závisí na typu preparátu). Všechny léky mají různě vyjádřenou složku uklidňující, větší dávky téměř vždy vyvolávají spánek.

(Zne)užívané dávky jsou poměrně široké, zpočátku stačí jedna až několik tablet, postupně se lze propracovat až k několika desítkám. Léky jsou poměrně bezpečné při předávkování, pokud ovšem nejsou užity spolu s jinou tlumivou látkou. Zrádný je zvláště alkohol. Kombinace s alkoholem mohou vést ke smrtelnému předávkování.

Závislost na nich vzniká plíživě, má složku psychickou i fyzickou, odvykací stav se projevuje neklidem, návratem potíží, kvůli nimž byl lék původně předepisován. Vážnou komplikací mohou být epileptické záchvaty vedoucí i k úmrtí.

S hlavními a pro lékaře většinou žádoucími účinky látek této skupiny léků úzce souvisí i účinky nežádoucí, které použití léků komplikují. Nežádoucí účinky se zvýrazní ve vysokých dávkách a při dlouhodobém užívání, tedy nejvíce při zneužívání a závislosti na benzodiazepinech. Jsou většinou také způsobeny tlumivým účinkem na CNS, resp. ovlivněním určitých struktur mozku, např. limbického systému. Mohou však mít vliv i na jiné části těla nebo například na nenarozený plod.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • Únava a ospalost, které nastupují již v léčebných dávkách, a s nimi související prodloužení reakčního času, které může vést k selhání při obsluhování strojů, např. řízení auta.
 • Zmatenost ? při vyšších dávkách může dojít ke ztrátě orientace nejen v okolí, ale i v situaci, v níž se postižený nachází.
 • Intoxikovaný pak může být úzkostný, nebo dokonce agresivní a v záchvatu silné agresivity zaútočit na své okolí.
 • Narušení krátkodobé paměti, jehož výsledkem jsou tzv. okna, zvláště pokud je benzodiazepin užitý v kombinaci s jinou tlumivou látkou, např. alkoholem nebo heroinem. Nepamatování si toho, co se dělo v intoxikaci, je velmi častým steskem při jejich nadměrném užívání, resp. po jeho skončení. Postižení si někdy nepamatují celé týdny i měsíce svého života.
 • Ztráta motivace k řešení problémů ? souvisí s odstraněním strachu a úzkosti. Člověk přestává mít potřebu složitou situaci řešit.
 • Snížení svalového napětí ? zvláště po vyšších dávkách někdy intoxikovaní působí jako ?z hadrů?, mnohdy mají obtíže udržet se na nohou.
 • Přechod placentární bariérou a intoxikace plodu ? benzodiazepiny jsou plodem pomaleji metabolizovány, jejich užívání může vést k vrozeným vadám (např. k rozštěpům rtu a patra).
 • Užívání na konci těhotenství a v období těsně před porodem vede k abstinenčnímu syndromu novorozenců.
 • Přechod do mateřského mléka ? pokud žena užívající benzodiazepiny kojí, tak léky přechází s mateřským mlékem do těla dítěte. Kromě útlumu dochází i k velkému zatížení jater, v nichž se benzodiazepiny metabolizují, a brání tak odbourávání jiných důležitých látek, např. bilirubinu. Nakonec může dojít k trvalému poškození mozku.

Rozdělení:
Dělí se na skupiny jednak dle intenzity hypno-sedativního (zjednodušeně tlumivého) působení, jednak podle rychlosti eliminace (zjednodušeně vylučování) a tím i délky účinku.

 • Dle intenzity hypno-sedativního působení:

Léky s nejmocnějším hypno-sedativním působením se používají jako léky při poruchách spánku, léky způsobující slabší útlum jsou indikovány proti úzkosti.
Silná hypnotika: Rohypnol (fl unitrazepam), Nitrazepam (nitrazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam).
Léky způsobující slabší sedaci: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Oxazepam (oxazepam), Rivotril (clonazepam), Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam).

 • Dle délky účinku:

Dlouhodobě působící léky mají vylučovací poločas (tj. doba, za kterou se množství účinné látky v organismu sníží na polovinu) delší než 1 den. V jejich eliminaci hrají důležitou roli játra a při jaterních onemocněních se jejich vylučování zpomaluje.
Dlouhodobě působící léky: Diazepam, Seduxen, Apaurin, Valium (Diazepam), Defobin (chlodiazepoxid).
Středně dlouho působící léky: Lexaurin (bromazepam), Neurol, Xanax (alprazolam), Rivotril (clonazepam), Rohypnol (fl unitrazepam).
Krátkodobě působící: Oxazepam (oxazepam), Dormicum (midazolam), Halcinon (triazolam). Vylučovací poločas u těchto medikamentů je kratší než 12 hodin, jsou zatíženy vyšší pravděpodobností vzniku závislosti než léky dlouhodobě působící.

 

Zdroj: Drogy ? otázky a odpovědi (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1534)

 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  beru dlouhodobe frontin 18 let klid ted uraz zvyseni davek na 2 az 3 mg na den jak z toho ven dekuji

  Bře 08, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  oktor mi predepsal 3 mg frontinu denne a deprex ktery podle me nezabira beru ho uz 2mesice chcisnizit frontin ale nejde to poradteprosim jak jsemna 2 a pul a mam abstakymoc dekuji jeste se na me rozciluje ze a leceni nevydrzim

  Bře 08, 2019
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Tam je jediná možnost. Ubírat pomalinku, po malých dávkách, několik měsíců. To nevysadíte ze dne na den. Chce to čas a rozfázovat to.

  Bře 09, 2019
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Jednu dobu jsem brala dost Rivotrilu. Fakt denně a hodně. Těžké období. Jak přešlo, pak šlo snižovat lépe. Asi bude potřeba pořešit vztahy v práci, a celkově ty příčiny, a pak až začít snižovat. Jinak je člověk tam kde byl a má závislost navíc k tomu.

  Bře 09, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  ja to vlastne mel na lecbu z alkoholu deprex a neurol za mesic jsem se z toho dostal ale neurol minechal pozdeji vymenil za frontin vzdy kdyz jsem mel strach uzkost tak jsem si vzal tabletu nebo 2.bojim se podepisovat psat pred hodne lidmi to same jidlo na obedy jsem nechodil aby se mi nesmali ze se klepu.doktor mi ze s esetoho strachu nezbavim.taknevimjestlime nauci v lecebne nebat se

  Bře 09, 2019
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Prostě si myslím, že člověk při odvykání potřebuje podporu, a někoho, kdo ho bude držet a trochu kontrolovat. Nejlépe odborníka, který tomu rozumí. Psychoterapeuta. Psychiatr napíše na tři měsíce léky a čau. Muže přidat, ubrat dávku, ale na zkoumání příčin a řešení nemá kapacitu, hlavně časovou.

  Bře 09, 2019
 • Obrázek uživatele N.
  N. (anonym)

  Jiří, Pampeliška má pravdu, terapie je nutná, ale bez snižování a překonávání abstinenčních příznaků to nepůjde. Je ještě jeden lék, na který byste se mohl lékaře zeptat. Pregabalin neboli Lyrica by mohl částečně Neurol (Frontin) nahradit. Ale vy musíte hlavně vydržet a snižovat, pomalinku a nikdy se nevracet k původní dávce. Neboli, jestli jste 0,5 ubral, vydržte třeba několik týdnů, až vám bude lépe a nikdy už těch 0,5 nenavyšujte

  Bře 09, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  drzim na 2 a pul ale rana jsou trasna kdy to povoli

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  hlavne vnitrni tres

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  dali mi ktomu qetiapin mylan 25 to je dobry ci zly prasek

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  ale jak ani do prace nemuzu stasny strach

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Jirko, tak pokud ty stavy jsou nejhorší ráno, proč nebrat svou dávku ráno? Quentiapin je dobrý, ten bych nechala večer na spaní, a ten BZD ráno, kdy je třes nejhorší. Je možno se takhle domluvit s lékařem? Měl by reagovat na to, co s vámi léky dělají. Ať v tom nejste sám...

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Jeden a půl mg ráno nestačí ke zmírnění třesu? Ještě je možné přejít na délepůsobící BZD, kdy při stejné dávce zůstanou v těle déle. Rivotril, Diazepam, ty mají nejdelší poločas rozpadu. proto se vysazují lépe, jdu dělat větší rozestupy, a stačí je brát 1 denně. Já bych se ale soustředila na spolupráci s lékařem. Nevíme, proč vám to právě takto nastavil. Jakou máte dg., co by vám pomohlo. Každopádně když to není teď dobré, je třeba něco změnit. Začala bych opravdu tím, že zajdu za doktorem a vše s ním pořádně proberu.

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  ddiagnosu nevim alemamstrach ze vseho i z autobusu.pred 18letyjsem pil a zkoncil jsem naneurolu potomfrontinu.ja mam strach kdeje hodne lidi se treba podepsat nebo obedyaby na me nikdo nekoukal zacal bych se klepat fcugerace

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  rikam mu ze asi deprex nezabira a on porad at ho beru frontin to same 3 krat denne 1mg taky mu rikam ze uz take malo zabira me to prijde ze nato prdi.jo jednou mi to zkusil nahradit frontin oxazepamem a ani nahodou oxazepam nezabiral a jeste jsem po nem spatne dychal zkoro dusil

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  je mi 53letja nestastnymanzelka a deti zeme spatny pul roku uz jsem se neusmal musim to nejak resit a to jsemtak rad cvicil ted nato nemam plnou hlavu nesmyslu neumim to jen tak vypustit z hlavy moje nevyhoda zavidim ostatnim co mavnou rukou a jedou dal

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  nevim ani jakbych to zvladal v lecebne jist v jedne jidelne z toho mam strach panickej jedl jsem vzdy sama doma samozrejme v pohode ale ty lidi urcitebych se rozklepal a nejedl bychhrozna panika

  Bře 10, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  tres je pomalu pryc strach zustava sedim tu potme a bojim se co budeza chvili vstane rodinaa toho se bojim delat jako by nic uz de mnou ani nemluvi mrzi me to ale nevimco je to za nemoc

  Bře 11, 2019
 • Obrázek uživatele jiri
  jiri (anonym)

  jsemna 2 a pul frontinu dene poradte nekdo prosimdekuji

  Bře 11, 2019

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama